Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2029'da robot zekâsı insanlara yetişecek

Teknoloji alanındaki isabetli tahminleriyle tanınan ABD'li bilim insanı Ray Kurzweil, 2029'da robotların yapay zekâsının insan seviyesine varacağını; onların da bizim gibi şaka yapacağını iddia etti

Giriş Tarihi: 3.3.2014
Dünyanın en büyük fütüristlerinden ve yapay zekâ geliştiricilerinden biri olan Ray Kurzweil, 2029'da robotların yapay zekâsının artık insan bilinci seviyesine varacağını; robotların da aynı insanlar gibi şaka yapacağını ve flört edeceğini iddia etti. Aynı zamanda Google'ın Mühendis Direktörü olan Kurzweil, robotların dilimizi anlayabileceğini, deneyimleyerek öğrenebileceğini ve hatta insan zekâsını geçeceğini iddia ediyor. Google'ın yapay zekâ alanında ilerleme kaydetmek için 2012'de işe aldığı 66 yaşındaki Kurzweil, teknoloji hakkında yaptığı isabetli öngörüleriyle de adından sıkça söz ettiriyor. Kurzweil, bilgisayarlarla insanların aynı şey haline geleceği "Ölümsüzlük Teorisi" ile de tanınıyor. Kurzweil'in en ilginç öngörülerinden biri de dünya satranç şampiyonu Garry Kasparov'un 1998 yılına doğru bir bilgisayar tarafından yenileceği oldu. Zira IBM'nin Deep Blue bilgisayarı Kasparov'u 1997 yılında yenmişti. Kurzweil ayrıca bilgisayarların Turing testini 2029 yılında aşacağını iddia ediyor. İngiliz matematikçi ve bilgisayar bilimcisi Alan Turing'in 1950 yılında Mind adlı felsefe dergisinde yayımlanan makalesinde söz ettiği Turing testi kavramı, bilgisayarlar için bir tür mihenk taşı olarak kabul ediliyor. Zira testte bir sorgulayıcı, farklı bir yerde bulunan bir insan ve bir bilgisayara soru soruyor. Sorgulayıcı yönelttiği sorulardan aldığı cevaplardan hareketle hangi muhatabının insan olduğunu bulmaya çalışıyor. Dizi halinde tekrarlanan testler sonucunda sorgulayıcı, tutarlı bir şekilde insanı saptayamadığı takdirde makine, Turing testini geçerek rüştünü ispatlıyor. Robotların 15 yıl içinde insanları geride bırakacağını söyleyen Kurzweil, "Robotların internetteki her şeyi ve tüm kitapları okuduktan sonra kendisine yöneltilen soruları yanıtlayacağı zekice bir sohbete katılmasını amaçlıyoruz" dedi. Kurzweil, yapay zekânın robotların geleceğine ışık tuttuğunu söylüyor. Yapay zekânın gelişimi hakkında bilgi veren Kurzweil, "Apple'ın ses tanıma yazılımı ile bir bilgisayarla konuşuyorsunuz. Google'ın kendi kendine çalışan araçlarını da gördünüz. Bu nedenle görüşlerim artık o kadar da radikal değil" diyerek "ölümsüzlük teorisinin" o kadar da uzak olmadığını belirtiyor.

AHİR ZAMAN KÂHİNİ
66 yaşındaki Ray Kurzweil, henüz çok küçük bir akademisyen grubu tarafından kullanılan bir ağken internetin bütün dünyaya bağlanacağını öngörmü��tü. Kurzweil ayrıca dünyayı değiştiren cihazları icat etmesiyle de meşhur: Düz yataklı tarayıcı, harf karakterini tanıyan ilk bilgisayar programı ve ilk konuşma sentezleyicisi Kurzweil'in teknoloji dünyasında devrim yapan cihazları olarak biliniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2029'da robot zekâsı insanlara yetişecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN