Rusya’dan flaş hamle!

Giriş Tarihi: 3.3.2014 16:59 Güncelleme Tarihi: 3.3.2014 20:36

Rusya, Ukrayna ile yaşadığı Kırım krizi sebebiyle Akdeniz'de bulunan iki savaş gemisini geri çekiyor. Gemilerin, Ukrayna'ya doğru gideceği öğrenildi.

Rusya, daha önce Suriye'deki iç savaş sebebiyle Akdeniz'e görevlendirdiği 150 borda numaralı Saratov ve 156 borda numaralı Yamal isimli savaş gemilerini Karadeniz'e çağırdı. Saat 16.00'da Ege Denizi'nden Çanakkale Boğazı'na giren iki gemiye, Sahil Güvenlik'e ait bir bot eşlik etti. Savaş gemilerinin, İstanbul Boğazı'nı da geçerek Kırım'a gideceği öğrenildi.

RUSYA'DAN TESLİM OL ÇAĞRISI

Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Bölgesi'ni fiilen işgal eden Rusya, burada görev yapan Ukrayna askerlerine "teslim ol" çağrısı yaptı.

Rusya'nın Karadeniz'deki filosundan yapılan açıklamaya göre, Kırım'da görev yapan Ukraynalı askerlerin yarın sabah 05.00'e kadar teslim olmaları çağrısı yapıldı.

Kırım'da görev yapan Ukraynalı askerlere ültimatomun Rusya'nın Karadeniz'deki filosunun komutanı Aleksandır Vitko tarafından verildiği açıklandı. Rusya Savunma Bakanlığı'ndan ise konuyla ilgili açıklama yapılmadı.

RUSYA, UKRAYNA'NIN İDDİALARI YALANLADI

Ukraynalı yetkililerin ortaya attığı bu iddia Rusya tarafından yalanlandı.

Ukrayna Savunma Bakanlığı'ndan bir kaynağın İnterfaks haber ajansına verdiği bilgiye göre; Rusya'nın Karadeniz Filosu, Kırım'daki Ukrayna güçlerine teslim olmaları için 12 saat süre tanıdı.

Ajans; ültimatomun, filonun komutanı Aleksandr Vitko tarafından verildiğini ve Ukrayna güçlerinin bu çağrıya uymamaları halinde saldırı tehdidiyle karşı karşıya olduklarını bildirdi.

INTERFAKS: SALDIRI PLANI YOK

Öte yandan Rus İnterfaks Ajansı Rus filosunun Kırım'daki Ukrayna askerlerine saldırı planının olmadığını duyurdu.

Ukrayna'ya bağlı Özerk Kırım Cumhuriyeti'nin kontrolü son iki gündür fiilen Rusya'nın elinde bulunuyor. Kırım'ın Sivastopol kentinde donanma üssü bulunan Rusya, bölgeye askeri güç takviyesi yapmaya devam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya’dan flaş hamle!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN