Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ukrayna krizi felaketin eşiğinde

Rusya, Ukrayna'nın Kırım bölgesindeki askeri mevcudiyetini artırırken, Batı yanlısı Kiev hükümeti askeri seferberlik ilan ederek, Rusya'ya "Askerini çek" dedi

Giriş Tarihi: 3.3.2014
Rusya'yı, Ukrayna Kırım Özerk Bölgesi'ndeki Karadeniz Filosu'sundan karaya çıkardığı askerlerle ülkesini "işgal etmekle" suçlayan AB yanlısı yeni Kiev hükümeti, askeri birliklerini seferberliğe çağırarak olası bir müdahaleye karşılık vermeye hazırlanıyor. "Felaketin eşiğine geldik" diyen Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, dün meclisten Rusya'ya seslenerek, "Askerlerini çek" mesajını verdi. Kiev'de geçen hafta yeni hükümetin kurulmasının ardından, ülkenin en Rus yanlısı bölgesi Kırım üzerinden askeri boyut kazanan Ukrayna krizi, dün Rusya'nın bölgedeki askeri mevcudiyetini artırmasıyla kızıştı. Yatsenyuk'un ülkede kısmen olağanüstü hal ilan edip yedek askerleri bile birliğe çağırmasından saatler sonra, 20 askeri araçtan inen "milliyetleri belli olmayan" bin kadar silahlı kişi, Kırım'ın güneyindeki Perevalne sınır bölgesine konuşlanarak tansiyonu artırdı. Rus askerlerinin Kırım'ın başkenti Akmescit'teki (Simferopol) Ukrayna Deniz Kuvvetleri'ne ait birlik ve Emniyet Müdürlüğü binası yanındaki bekleyişi sürüyor. ABD'li bir yetkili ise Rusya'nın Kırım'da kontrolü tamamen ele geçirdiğini söyledi.

NATO'DAN 'ASKERLERİNİ ÇEK' ÇAĞRISI

Kiev hükümeti dün dünya güçlerini yardıma çağırırken, NATO da Rusya'dan askerlerini geri çekmesini istedi. Ukrayna'nın NATO'nun değerli bir ortak olduğu vurgulanan açıklamada, "NATO müttefikleri,Ukrayna'nın egemenliğini, bağımsızlığını, toprak bütünlüğünü ve halkının kendi geleceğini dış müdahale olmaksızın belirleme hakkını desteklemeyi sürdürecektir" denildi.

'ASKERİ MÜDAHALENİN SONUÇLARI OLUR'
ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i telefonla arayarak 90 dakika süren bir görüşme yaptı. Obama'nın görüşmede, Rusya'nın BM ve Ukrayna ile olan ikili ilişkilerini ihlal ettiğini belirttiği ve Ukrayna'ya askeri müdahalesini kınadığı belirtildi. Obama'nın görüşme anındaki fotoğrafını yayınlayan Beyaz Saray, ABD'nin önümüzdeki günlerde yapılacak G-8 için hazırlık toplantısına katılımını askıya alacağını duyurdu. Görüşmenin ardından Obama, Rusya'nın Ukrayna'ya askeri müdahalesinin "sonuçlarının olacağını" söyleyerek uyarıda bulundu.

DAVUTOĞLU'NUN TELEFON DİPLOMASİSİ
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dün AB Dışilişkiler Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın aralarında bulunduğu ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Polonya ve Kanada Dışişleri Bakanları ile telekonferans aracılığıyla görüştü. TRT1'e verdiği röportajda, "Ukrayna parçalanırsa bu sadece Ukrayna ile sınırlı kalmaz. Hemen etkisini Gürcistan'da, Gagauz bölgesinde Moldova'da, Belarus'ta her yerde kendini gösterir" uyarısında bulunan Davutoğlu, "Tatar kardeşlerimizin çatışmalardan herhangi bir şekilde etkilenmemesi için her türlü tedbiri alacağız" diyerek Tatarları rahatlatan bir açıklama yaptı.

HEROES YILDIZI PANETTİERE'DEN DESTEK
ABD'de yaşayan Ukraynalı boksör Vladimir Kliçko ile 6 yıldır birlikte olan Heroes isimli dizinin yıldızı Hayden Panettiere, Ukrayna halkının adalet ve demokrasiyi hak ettiğini söyleyerek, sevgilisinin eski boksör olan Yumruk Partisi lideri, ağabeyi Vitali Kliçko'ya destek verdi.

KOMUTAN SAF DEĞİŞ TİRDİ
Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Denis Berezovskiy, Kiev hükümetini tanımayan Kırım yönetimine uyacağına yemin ederek saf değiştirdi. Ukrayna makamları da görevden aldıkları Berezovskiy hakkında, vatana ihanetten suç duyurusunda bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ukrayna krizi felaketin eşiğinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN