Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yılan ile timsah arasında ölümcül savaş

Giriş Tarihi: 3.3.2014 12:35 Güncelleme Tarihi: 3.3.2014 12:48

Avustralya'nın kuzeydoğusundaki Queensland eyaletinde üç metre uzunluğundaki bir yılan ile bir timsah arasındaki ölüm kalım savaşı, görenleri dehşete düşürdü.

Pazar günü İsa Dağı yakınlarındaki Moondarra Gölü'nü ziyaret edenler tarafından görüntülenen savaş, piton olduğu sanılan yılanın zaferi ile sona erdi.

Suyun içinde yakaladığı timsahı boğan yılan, daha sonra avını karaya sürükleyip sadece 15 dakika içinde yedi.

Dünya twitter

İki sürüngen arasındaki ölümcül savaşı görüntüleyen Tiffany Corlis, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Timsah ile yılanın suyun içinde mücadele ettiğini gördüm. Timsah, kafasını suyun üzerinde tutmaya çalışıyordu. Hareket etmesini engellemek için timsahın dolanan yılan, boğduğu avını karaya çıkardı ve kafasından başlayarak 15 dakika içinde yuttu" dedi.

Bir diğer görgü tanığı Alyce Rosenthal da yılan ile timsah arasındaki mücadelenin yaklaşık beş saat sürdüğünü söyledi.

Rosenthal, avını yedikten sonra dinlenmeye çekilen yılanın içindeki timsahın şeklinin çok net görüldüğünü sözlerine ekledi.

Pitonlar, boğarak öldürdükleri avlarını bütün olarak yiyor. Birçok yılan türü, esnek çeneleri sayesinde kendilerinden büyük avlarını da bütün olarak yutabiliyor.

İngiliz Kraliyet Topluluğu'na ait "Biology Letters" dergisinde 2012'de yayımlanan bir çalışma, avlarını boğarak öldüren boa ve piton türü yılanların kurbanlarının kalp atışlarını hissedebildiğini ortaya çıkarmıştı. Kurbanlarını ancak kalpleri tamamen durduğunda bırakan yılanlar, avlarını ne kadar sıkmaları gerektiğini hissedebiliyor.

Dünyanın en tehlikeli yılanlarına ev sahipliği yapan Queensland'da tuzlu su timsahları da yaşıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yılan ile timsah arasında ölümcül savaş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN