Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya'nın sessiz işgali genişliyor

Giriş Tarihi: 4.3.2014

ABD ve Batı'nın yaptırım tehditlerine rağmen Rusya'nın Kırım'daki armasız askerler ile işgali genişliyor. Rusya Dışişleri Bakanı da "Kırım'da kalmaya devam edeceğiz" dedi

Ukrayna'da Rusya yanlısı eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in AB yanlısı yeni yönetimce azledilmesinin ardından krizin patlak verdiği Kırım'da tansiyon yükseliyor. Şimdiye kadar Kırım Özerk Cumhuriyeti'ne 15 bin asker çıkardığı ileri sürülen Rusya'nın asker sevkiyatı dün de devam etti. Dünya basını Kırım'ı kuşatan askerlerin Rusya'dan gelmesine rağmen üzerlerinde hiçbir arma bulunmamasına atıf yaparak "Rusya sessizce işgale başladı" yorumu yaptı. Kırım'da fiilen askeri kontrolünü ilan eden Rusya, Batı'dan gelen tüm yaptırım tehditlerine rağmen bölgede kalmaya devam edeceğini ilan etti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, parlamentonun cumartesi günü hükümete Ukrayna'ya asker gönderme yetkisi vermesinin insan haklarını koruma amacını taşıdığını savundu. Boykot ve yaptırımlarla tehdit edildiklerini söyleyen Lavrov, siyasi durum normalleşene kadar Kırım'da kalacaklarını duyurdu. ABD'nin Moskova yönetimine tepki olarak Rus vatandaşlarına vize yasağı, ekonomik yaptırım, mal varlıklarının dondurulması ve ticari ambargo gibi kararlar alabileceğini söyleyen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de bugün Kiev'de temaslarda bulunacak. Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise "Moskova'yı adres gösteren tehditleri kabul edilemez. Kerry, soğuk savaş damgalarını kullanarak, Ukrayna'da darbe yapanları değil, Rusya'yı cezalandırmayı teklif ediyor" denildi.

'SABAH 5'E KADAR SÜRE'
Bu arada Rus Karadeniz Filosu'nun, Kırım'daki Ukrayna kuvvetlerine bu sabah 05.00'e kadar teslim olmaları, aksi halde saldırıya geçileceği yönünde ültimatom verdiği belirtildi. Ukrayna Savunma Bakanlığı'na dayandırılan bu bilgi, Rus kaynaklarca yalanlandı. Ukrayna Devlet Başkan Vekili Aleksandr Turniçov da Karadeniz'deki Ukrayna savaş gemilerinin, Rusya'ya direneceğini söyledi. Turniçov, "teslim olun" uyarılarına uymayan komutanların gemilerini korumakta kararlı olduklarını vurguladı. AB dışişleri bakanları, Rus güçlerinin Ukrayna'daki eylemlerini saldırı olarak niteleyerek, Kiev yönetiminin egemenlik ve toprak bütünlüğünün açık ihlalini, güçlü şekilde kınadı. NATO ise Polonya'nın talebi üzerine bugün olağanüstü toplanarak, Ukrayna'daki gelişmeleri görüşecek.

PUTİN ORDU TEFTİŞİNDE
Kırım'da askeri hareketlilik yaşanırken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Saint Petersburg'da askeri tatbikatı izledi. Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun da katıldığı tatbikatın amacının ordu içinde irtibatın güvenli bir şekilde sağlanması olduğu kaydedildi. Öte yandan Kırım'da Ukrayna'ya ait tüm askeri birlikleri ile kamu binaları Rus askerlerince kuşatılmış durumda. Rus güçlerinin, Kerç kentinde bulunan bir feribot limanını da ele geçirdiği ileri sürülüyor.

OBAMA: RUSYA'YA BEDELLERİ OLACAK
ABD Başkanı Barack Obama, Ukrayna'ya yönelik tutumunu sürdürmesi halinde, Rusya'yı yalnızlaştırmaya dönük bir dizi ekonomik ve diplomatik adımları devreye sokmayı düşündüklerini söyledi. Rusya'nın uluslararası hukuku ihlal ettiğini kaydeden Obama, "Rusya, Ukrayna'ya asker sokup cezasız kalamaz. Rusya, Ukrayna'da yaptığı askeri müdahale ile tarihin yanlış sayfasındadır" diye konuştu. Obama, Rusya'ya yönelik olası yaptırımlar üzerinde çalıştıklarını da belirterek, "Rusya'nın mevcut tutumunun ve atılan bu adımların zaman içerisinde bedelleri olacaktır" ifadesini kullandı.

KIRIM'DAKİ RUS ORDU GÜÇLERİ VE HAREKETLERİ
Ukrayna üç gün önce askerlerini seferber etmeye başladı. Ancak verilere göre, Ukrayna'nın askeri gücü Rusya'nın askeri gücünün yanında cüce kalıyor. 2012'de Rusların aktif asker sayısı 845 bindi. Ukrayna'nın ise 130 bin. 2012'de Rusya'nın askeri bütçesi 78 milyar, Ukrayna'nınsa 1.6 milyar dolar. Kırım'da hafif silahlı sadece 3 bin 500 Ukrayna askeri var. Kırım'daki hareketlilik üzerine dün Ukrayna ordusuna ait Sivastopol'deki Belbek 204 nolu üste bulunan 49 savaş uçağı da Kırım yönetimine geçirildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'nın sessiz işgali genişliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN