Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Askeri müdahale en son seçenek'

Giriş Tarihi: 5.3.2014

Putin, sessizliğini bozdu. "Ukrayna'da şu an askeri güç kullanılacak durum yok" diyen Rusya lideri Putin, "Ama askeri seçenek hâlâ masada" diyerek de tehdit etti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'da ülkesinin desteklediği eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in azledilmesiyle başlayıp, Kırım'a sıçrayan krizle ilgili sessizliğini bozdu. Ordusunun günlerdir süren geniş çaplı tatbikatını önceki gece sonlandıran Putin, dün Moskova'da sadece Rus gazetecilerin katıldığı bir basın toplantısı düzenledi. Parlamentodan Ukrayna'ya asker gönderme yetkisi almasından bu yana verdiği her karar yakından takip edilen Putin, Ukrayna'da darbe yapıldığını ve silah zoruyla yönetime el konulduğunu söyledi. Putin, Yanukoviç'in Rusya'ya sığınması hakkında "Ukrayna'nın hâlâ meşru lideri. Ama kendisinin siyasi geleceği olduğunu düşünmüyorum. İnsani nedenlerle yardım ettik. Aksi takdirde öldürülecekti. Ukrayna'da şu anki yönetim meşru değil. En kısa sürede seçime gidilmeli" dedi. Rus lider, Kırım'daki askeri hareketlilik ile ilgili de "Şu anda Ukrayna'da askeri güç kullanılacak bir durum yok. Bu en son seçenek. Ancak böyle bir durum ortaya çıkabilir. Yanukoviç'in bizden, Ukrayna vatandaşlarının sağlıklarının korunması için Rusya ordusunun devreye girmesine yönelik talebi vardı. Eğer bizden yine yardım istenirse, ordumuz devreye girebilir. Rus ordusu Ukrayna halkı ile savaşmaz. Kırım'ın Rusya ile birleştirilmesi konusu gündemimizde değil. Tatbikatlar Ukrayna'daki durumla ilgili değil. Savunma Bakanlığı daha önce planlamış ve bana sunmuştu. Askerlerin üslerine dönmesi emrini verdim. Uluslararası hukuk dışında hareket ettiğimiz söyleniyor. ABD'nin Afganistan, Irak ve Libya'da yaptıklarını hatırlatmak lazım" dedi. Putin, "G-8 zirvesini düzenlemeye hazırız. Toplantıya katılıp katılmamak liderlerin kendi kararı" diye konuştu.

KITALARARASI FÜZE DENEDİ

Ukrayna gerginliği sürerken, Rusya dün kıtalararası balistik füze denemesi gerçekleştirdi. Hazar Denizi kıyısındaki Astrakhan bölgesinden ateşlenen RS-12M Topol füzesinin, Kazakistan'ın Sarı-Şagan bölgesinde bulunan hedefi tam isabetle vurduğu bildirildi.

KIRIM'DA İLK KURŞUN SIKILDI
Sivastopol yakınlarındaki Belbek Havaalanı'na girmek isteyen Ukrayna askerleri ile dört gündür havaalanının çevresini kuşatan Rus askerleri arasında dün ilk kez gerginlik yaşandı. Bir televizyon ekibi ile üsse yaklaşan Ukraynalı askeri pilotlar, üssün dışında nöbet tutan ve milliyetleri belli olmayan askerlerle konuşmaya çalıştı. Bu sırada, üniformalarında arma olmamasına rağmen Rus oldukları sanılan askerler havaya ateş açarak, "Durun, yoksa vururuz" dedi. Pilotlar yanlarında kamera olduğu uyarısını yaparken, bu anlar kayıt altına alındı. Bu arada Rusya, Kırım'a 6 milyar dolar yardımda bulunacak. Yardım talebinin Kırımlı yetkililerden geldiğini belirten Rusya, "Bu miktarın 1 milyar doları mali, 5 milyar doları ise yatırım şeklinde olacak" açıklamasını yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Askeri müdahale en son seçenek'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN