Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mısır, Hamas'ı yasakladı

Giriş Tarihi: 5.3.2014

Mısır'daki darbeci yönetim, Hamas'ın tüm faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Hamas kararda İsrail'in baskısının etkili olduğunu savundu

Mısır'da 3 Temmuz'da gerçekleştirilen askeri darbenin ardından birçok sorun ile karşı karşıya kalan Hamas yönetimi en sonunda Mısır'da yasaklandı. Ülkedeki Acil İşler Mahkemesi, Hamas'ın tüm faaliyetlerinin durdurulmasını ve bürolarının kapatılmasını öngören bir karar açıkladı. Hamas yönetimi ise mahkemenin adımını "siyasi bir karar" olarak yorumladı. Hamas liderlerinden Yahya Musa açıklamasında, Hamas'ın Mısır'da herhangi bir merkezi bulunmadığını söyledi. Musa "Karar siyasidir, hiçbir anlam ve değeri yoktur" ifadelerini kullandı. Mahkemenin İsrail ve ABD'nin baskıları sonucu böyle bir karar aldığını belirten Musa, Hamas üzerinden Filistin direnişinin hedef alındığını belirtti. Alınan kararın Mısır halkının Filistin halkına verdiği desteği etkilemeyeceğini söyleyen Musa, "Mısır halkı Filistin'in yanında olmaya devam edecektir. Filistin davası İslam aleminin ve tüm Müslümanların en önemli konusu olmaya devam edecektir" dedi. Mısır'ın darbeci yönetimi daha önce de Gazze'yi dünyaya bağlayan Refah Sınır Kapısı'nı kapatmış ve Gazze'ye temel ihtiyaçların sokulduğu tünellerin kullanılmasına engel olmuştu.

ADAYLIĞIMI HALK İSTİYOR
Mısır'ın demokratik yollarla seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi deviren darbenin planlayıcısı Abdülfettah Sisi, Kahire'deki Harp Akademisi'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmasında "Cumhurbaşkanlığına aday olmamı isteyen çoğunluğa sırtımı dönemem" dedi. Resmi prosedürleri gelecek günlere bıraktığını söyleyen Sisi'nin askeri kimliği bulunduğu için adaylığını açıkça ifade etmediği söyleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mısır, Hamas'ı yasakladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN