Kırım'da son durum: Diplomasi-tehdit

Giriş Tarihi: 6.3.2014

Kırım'daki krize çözüm bulmak için diplomasi girişimleriyle birlikte tehditler de sürüyor. Taraflar, karşılıklı ekonomik yaptırımlara hazırlanırken NATO, Rusya ile ilişkilerini dondurdu

Ukrayna krizi ile başlayıp Kırım'da patlak veren ve dünyayı yeni bir Soğuk Savaş'ın içine iten krize çözüm aranıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in önceki günkü "Şimdilik Ukrayna'ya asker göndermemize gerek yok" açıklaması tansiyonu düşürmüştü. Ancak Rusya aynı gün kıtalararası füze denemesi yapınca uluslararası ilişkiler yine gerildi. ABD Başkanı Barack Obama'dan, Putin'in "Kırım'ı işgal etmedik" sözlerine "Putin kimseyi kandıramaz" şeklinde cevap geldi. Dün ise Ukrayna krizinin aktörleri olan Rusya, ABD, Ukrayna, İngiltere ve Fransa dışişleri bakanları Paris'te bir araya geldi. Ana gündemi Suriyeli mülteciler olan toplantılara Ukrayna'da yaşananlara diplomatik çözüm arayışı damgasını vurdu. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile ikili görüşme yaptı. Lavrov, ikili görüşme öncesinde "Kırım'daki askerler Rus birlikleri değil. Ukrayna'daki darbeyi destekleyen Batılı dostlarımızı uyarıyoruz. Kötü örnekler çok bulaşıcıdır" dedi. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Kerry'nin, Rusya'yı, Ukrayna'yla doğrudan müzakerelere başlaması konusunda uyardığı bildirildi. Diplomatik girişimlerle birlikte karşılıklı tehditler de sürüyor. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un danışmanı Robert Serry'nin aracı Kırım'da eli silahlı bir grup tarafından durduruldu. Kırım'ı terk etmesi için tehdit edilen Serry, Kiev'e gitmek zorunda kaldı. NATO ise Rusya ile ortak deniz misyonunu askıya alma, alt düzey sivil ve askeri toplantıları durdurma ve işbirliğinin tümünü gözden geçirme kararı aldı. AB Komisyonu Ukrayna'ya 11 milyar euroluk yardım yapacağını açıklarken AB'nin de bugün Rusya'ya yaptırım kararı alması gündemde. Rusya Federasyon Konseyi de Batılı şirketlerin varlıklarının dondurulmasına yönelik yasa tasarısı hazırladı. Tasarı, Rusya'ya yaptırım kararı alınlası üzerine devreye girecek.

'RUS YANLISI' ASKERLER FÜZE ÜSSÜNÜ ELE GEÇİRDİ
Günlerdir armasız askerlerin sessiz kuşatması altındaki Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde gergin bekleyiş sürüyor. Rusya'nın "Bizim askerlerimiz değiller. Kırım halkının oluşturduğu Rusya yanlısı savunma birlikleri" dediği askerler, dün Ukrayna'ya ait iki füze savunma sistemini kısmen ele geçirdi. Ancak üsteki bütün füzelerin hâlâ Ukrayna'nın kontrolünde olduğu belirtildi. Öte yandan Ukrayna'nın doğusunda Yanukoviç'in doğduğu kent olan Donetsk'de dün Rusya yanlıları büyük bir gösteri düzenledi. 2 bin kişilik grubun kentteki yönetim binasını ele geçirdiği kaydedildi. Kentte göstericiler ile güvenlik güçleri arasında çatışmaların da yaşandığı bildirildi.

NOBEL'E ADAY
Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi. Oslo'da bulunan Nobel Enstitüsü Başkanı Geir Lundestad tarafından yapılan açıklamaya göre barış ödülüne bu sene 278 kişi aday gösterildi. Lundestad bu sayının bir rekor olduğunu bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırım'da son durum: Diplomasi-tehdit
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN