Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kırım'ın kararına sert tepki

Kırım Parlamentosu'nun almış olduğu Rusya'ya bağlanmak kararına ABD Başkanı Obama ve Kanada'dan sert tepki geldi.

Giriş Tarihi: 6.3.2014 20:52 Güncelleme Tarihi: 6.3.2014 21:02

ABD Başkanı Barack Obama, Kırım Parlamentosu'nun almış olduğu karar hakkında açıklamalarda bulundu. Kırım Parlamentosu'nun Rusya'ya bağlanma kararını oybirliği ile kabul ettiğini açıklaması bütün dünyada geniş yankı bulmuştu. Bu haberin ardından ABD Başkanı Barack Obama sert bir açıklama yaptı. Obama referandum kararına ilişkin, "Anayasa'ya ve uluslararası hukuka aykırı" dedi.

Obama, konuyla ilgili yeni yaptırımları bu sabah açıkladıklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Rusya'nın askeri müdahalesinden bu yana uluslararası toplumun, uluslararası kanunların ihlali anlamına gelen bu eylemi kınamaları ve Ukrayna hükümetini ve halkını desteklemeleri için harakete geçtik. Bu sabah, Ukrayna'nın egemenlik ve toprak bütünlüğünü ihlal etmekten veya Ukrayna halkının varlıklarını çalmaktan sorumlu kurum ve bireylere yönelik yaptırım getiren başkanlık emrini imzaladım. Benim talimatım doğrultusunda ABD Dışişleri Bakanlığı da bazı yetkililere ve belirli kişilere yönelik seyahat yasağı getirdi"

Bu kararların, Rusya'nın ve Kırım'daki durumdan sorumlu olanların bedel ödemesini sağlamak için yürüttükleri çabaların devamı olduğunu ifade eden Obama, bu adımları Avrupalı müttefikleriyle yakın kordinasyon içinde attıklarını bildirdi.

Obama, uluslararası toplumun bu önemli dönemde birlik içinde olduğunu görmekten memnuniyetini dile getirerek, "(Uluslararası toplumla) birlikte hareket edeceğimize ve Ukrayna halkı ve hükümetini destekleme ve uluslararası kanunların ihlaline karşı durmadaki kararlılığımızda birlik içinde olacağımıza yönelik güvenim tam" dedi.

Obama, "Eğer uluslararası kanunların bu ihlali devam ederse, ABD ile müttefiklerimiz ve uluslararası toplumun kararlılığı sabittir" dedi.

Obama, bunun yanında Doğu Avrupa'daki müttefiklerinin güvenlik ve demokrasisine yönelik teyitleri noktasında adımlar attıklarını da bildirdi. Kongre'ye de çağrı yapan Obama, IMF'nin ve ABD'nin Ukrayna'ya yönelik yardımlarını desteklemelerini istedi.


KANADA: REFERANDUMU TANIMAYACAĞIZ

Kanada Başbakanı Stephen Joseph Harper, Kırım'da 10 Mart'ta yapılacak referandumu tanımayacaklarını bildirdi.

Başbakan Harper, yaptığı yazılı açıklamada, Kırım'ın Rusya tarafından yasa dışı askeri bir işgal altında olduğunu belirterek bu durumda yapılacak bir referandumun sonuçlarını kabul etmeyeceklerini belirtti.

Ukrayna krizinin çözümü için G7 üyesi ülkeler ve müttefikleri ile yakın işbirliği içinde olduklarını kaydeden Harper, "Rusya'nın Ukrayna topraklarını işgali, Ukrayna'nın bağımsızlık ve egemenliğine saldırganlık ve uluslararası hukukun çok açık bir ihlalidir. Kanada, şu anda yasa dışı askeri işgal altındaki bir bölgede düzenlenecek olan referandumu tanımayacaktır" ifadesini kullandı.

Kırım Parlamentosu, yönetimde Ukrayna'ya mı Rusya'ya mı bağlanılacağını belirlemek üzere 10 Mart'ta referanduma gitme kararı almıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırım'ın kararına sert tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN