Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Obama düşmanları' Suriye'de savaşıyor

Giriş Tarihi: 6.3.2014

Los Angeles'taki sokak çetelerinden olduklarını öne süren iki Amerikalı, Esad saflarında çatışmalara katılıyor. "Obama'yı düşman olarak gördüklerini" söyleyen çeteciler, bir yıldır Suriye'de bulunuyor

Suriye'de savaştığını iddia eden ABD'li iki kişiye ait görüntüler, dünya basınının yoğun ilgisini çekti. ABD'nin başkenti Washington'da faaliyet gösteren Ortadoğu Medya Araştırmaları Merkezi'nin (MEMRI) ortaya çıkardığı görüntüler birçok saygın televizyonun ana haber bültenlerinde yer aldı. Görüntülerde ABD'nin kenar mahallelerinde doğup büyüdükleri izlenimi uyandıran iki kişi, Los Angeles'tan geldiklerini söylüyor ve muhaliflere karşı Esad'ın safında savaştıklarını iddia ediyor. Sokak serserisi tavırları ve argo İngilizceleriyle dikkat çeken ikili, isimlerini açıklamıyor ancak birbirlerine "Wino" ve "Creeper" lakaplarıyla hitap ediyor. Wino ve Creeper, izbe bir duvarın arkasından boş bir araziye rasgele ateş ederkenki görüntülerini sosyal paylaşım sitelerinde de yayınlamış. Ellerinde AK-47 tipi Kalaşnikof silahlar bulunan iki kafadar, Esad tarafında savaştıklarını söylerken, muhaliflere tehditler savurmayı da ihmal etmiyorlar. Videoda Wino'nun elinde tüfeğiyle kameraya döndüğü ve "Suriye'deyiz adamım. Burası Suriye dostum. En ön saftayız ve savaşıyoruz adamım" dediği görülüyor.

'GERÇEKLİĞİ DOĞRULANAMAZ'

Creeper sosyal medya hesaplarından kendisini Los Angeles sokaklarında faaliyet gösteren Meksika mafyasının bir üyesi olarak tanıtırken, Wino ise Ermeni sokak çeteleriyle bağlantısı olduğunu ifade ediyor. MEMRI çalışanlarından Rafael Green, "Amerikan karşıtı ve Esad yanlısı oldukları görülen bu kişilerin, Obama'yı kendilerine düşman olarak gördüklerini" söyledi. Görüntüleri yayınlayan Fox News haber kanalına konuşan Green "Görüntülerin para karşılığı çektirilip dağıtılmış olabileceği" yorumunda bulundu. Green görüntülerin kim tarafından çekildiği ya da gerçekten Suriye'den mi yayınlandığını çözmenin imkansız olduğunu, fakat Creeper ve Wino'nun Facebook hesaplarına bakılırsa bir yıldan uzun süredir Suriye'de bulunduklarını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Obama düşmanları' Suriye'de savaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN