Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Referandum öncesi kuşatma sertleşti

Kırım'daki Rusya yanlısı askerlerin Ukrayna üslerine düzenlediği baskınlar arttı Armasız askerler ilk kez Kırım'ın dışına çıkarak sınır köyünü ele geçirdi Yarımadadaki uluslararası basın mensuplarına "Şartlar değişti" denerek saldırılar başladı

Giriş Tarihi: 9.3.2014
Ukrayna'nın Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu'nun Rusya'ya bağlanma kararı almasının ardından yarımadada tansiyon yükseldi. 27 Şubat'tan bu yana Kırım'ı kuşatma altında tutan Rusya yanlısı askerlerin, Ukrayna üslerine saldırılarının arttığı haberleri geliyor. Armasız askerler, önceki gece Sivastapol'da Ukrayna'ya ait bir füze savunma üssünü daha ele geçirmek istedi. Ancak Ukrayna askeri, üssü vermeyince Rusya yanlıları geri çekildi. Başarısızlıkla sonuçlanan girişimin ardından dün de Rusya yanlısı askeri birliğinin konvoy halinde Kerç'ten, Feodosiya ve Akmescit'e doğru hareket ettiği bildirildi. Birliğin hedefinde Ukrayna üslerinin olabileceği kaydedildi.

AGİT'E GEÇİŞ İZNİ YOK

Rusya yanlısı askerlerin kuşatma girişimi sırasında silahlı kişilerin, haber ajansı Associated Press çalışanlarının ekipmanına el koyduğu bildirildi. Bölgedeki muhabirler, askerlerin kendilerini "Durum değişti. Artık kayıt yapamazsınız" diyerek rahat bırakmadığını duyurdu. Reuters ajansına göre askerler ayrıca, Ukrayna'nın elinde olan sınır muhafız karakolunu da kuşattı. Ukrayna basını ise Rusya'ya bağlı olduklarını belirttiği güçlerin ilk kez Kırım'dan çıkarak Ukrayna'nın Kherson bölgesinde bir sınır köyünü ele geçirdiğini kaydetti. Kırım'da askeri faaliyetleri incelemek isteyen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'ndan (AGİT) bağımsız gözlemcilerin de Kherson'dan geçişine izin verilmedi. Armasız Rusya yanlısı askerlerin, Kırım'da 16 Mart'ta gerçekleştirilecek olan Rusya'ya katılıp katılmama referandumu öncesinde baskıyı artırmak istediği söyleniyor. Ancak artan baskılar nedeniyle şimdiye kadar kimsenin ölmediği kuşatmada kan akmasından endişe ediliyor.

PUTİN'E HİTLER BIYIĞI
Moskova yönetiminin Kırım'a karşı yürüttüğü askeri politikalara karşı olanlar dün Rusya'nın St.Petersburg kentinde sokağa çıktı. Göstericiler ellerinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i Hitler'e benzeten pankartlar taşıdı. Putin'e, Hitler bıyığı da Kırım yazısı ile yapıldı.

KRİZ HAYVANLARI DA VURDU
Ukrayna'da geçmişi 1890'lara dayanan ve iki dünya savaşı atlatan Harkov Hayvanat Bahçesi'nde hayvanlar açlıktan ölme noktasına geldi. Başkent Kiev'deki hayvanat bahçesi yetkilileri, kesilen bütçeler nedeniyle yem alamaz hale geldiklerini ve ellerinde sadece pazartesi gününe kadar yetecek mama kaldığını duyurdu. Yetkililer, ölmek üzere olan hayvanların durumunu, iflasın eşiğine gelen Kiev'deki yeni yönetime bildirdiklerini açıkladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Referandum öncesi kuşatma sertleşti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN