Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kırım'da askerler değil siviller çatıştı

Rusya yanlısı silahlı gruplar, Kırım'daki kontrol alanlarını genişletirken, Rusya ve AB yanlısı siviller arasındaki gerilim artıyor. ABD ve AB ise, diplomatik çözüm için Rusya'ya baskı uyguluyor

Giriş Tarihi: 10.3.2014
Rusya'nın, "savunma güçleri" olarak tanımladığı, tahmini 30 bin kişlik silahlı grubun, Ukrayna'nın güneyindeki Kırım Özerk Bölgesi'nde oluşturduğu "güvenlik çemberi" genişliyor. Cumartesi günü Çernomorskoye sınırındaki Ukrayna askerlerini rehin alarak Kırım bölge sınırındaki 11'inci askeri kontrol noktasını ele geçiren silahlı gruplar, güvenliği Kırım'daki 3 bin 500 Ukrayna askerinden tek bir damla kan dökülmeden devralıyor. Ukrayna Savunma Bakanlığı, Belbek havaalanı ve 5 Ukrayna ordu birliğinin de, "Rus askerleri" tarafından kuşatıldığını açıkladı. Üç Rus donanma gemisiyse Kırım sahiline demirleyerek Karadeniz'e giriş çıkışı kontrol altına aldı. Kırım'da askeri bir çatışma henüz yaşanmazken, Rusya ve Ukrayna yanlısı siviller, Sivastopol kentinde çatıştı. Ukraynalı şair Taras Şevçenko'nun doğumunun 200'üncü yıldönümü için düzenlenen tören sırasında Rusya yanlıları Kiev hükümeti yanlılarını saldırdı. Kırım'daki Rusya yanlısı işgalin sürmesinden endişe eden Kiev hükümeti, askeri tatbikat halinde olduklarını açıkladı. Krize çözüm arayan Batı yanlısı Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk ise dün, Rusya'ya "Kırım'dan bir karış toprak vermeyiz" mesajını verdikten sonra ABD'ye gitti.

PUTİN'İ İKNA ÇABALARI

Dünya liderlerinin diplomatik çözüm arayışları da devam ediyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı David Cameron dün, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi yaparak, ABD ve AB'nin "Kırım'da tansiyonun düşmesini yardımcı ol" mesajını iletti. Kremlin'den yapılan açıklamada Putin'in iki lidere "Kırım'daki meşru yönetimin eylemleri uluslararası hukuka uygun" dediğini aktardı. Açıklamada, diplomatik çözümden yana olan Putin'in Kırım'da tansiyonu düşürmeyi hedefleyen girişimleri desteklediği belirtildi.

UKRAYNA'NIN BLACKWATER'I MI?
Ukrayna'nın Rusya yanlısı Donetsk kentinde son günlerde görülen siyah ve yeşil üniformalı adamların, Irak Savaşı'nda görev yapan ABD merkezli özel güvenlik şirketi Blackwater benzeri bir şirkete mensup oldukları ileri sürüldü. Rusya'nın Interfax ajansına konuşan Rus bir diplomat, çoğu ABD'den gelen özel tim eğitimi almış 300 kadar paralı askerin amacının Rusya yanlısı protestoları bitirmek olduğunu iddia etti. Görüntülerin yayınlanmasının ardından, Twitter'da silahlı kişilerin Academi olarak bilinen ve 20 bin silahı bulunan Blackwater'a bağlı çalıştıkları ileri sürüldü.

ERDOĞAN'LA MERKEL TELEFONDA GÖRÜŞTÜ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ukrayna ile ilgili telefon görüşmesi yaptı. Erdoğan, "Ukrayna'da ve özellikle Kırım'daki olayların son derece kaygı verici olduğu, Ukrayna'nın egemenliğinin, toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin mutlaka korunması, Kırım'daki çatışma ihtimalinin ortadan kaldırılması gerektiği" mesajını ileterek Türkiye'nin krizin çözümü için kurulmasını önerdiği Uluslararası Temas Grubu ve Araştırma Komisyonu'na katkı sağlamaya hazır olduğunu bildirdi. Başbakan Erdoğan ve Merkel'in BM Güvenlik Konseyi, AGİT Bakanlar Konseyi ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin en kısa sürede krizi ele alması gerektiği konusunda görüş birliğine vardığı belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırım'da askerler değil siviller çatıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN