Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kral Abdullah kızlarını 13 yıldır esir tutuyor

Giriş Tarihi: 10.3.2014 16:04

Suudi Arabistan Kralı Abdullah’ın iki kızını Cidde’de villalarda 13 yıldır esir tuttuğu iddia edildi.

Prenses Seher (42) ve Cevahir (38) İngiliz Sunday Times'tan bir gazeteciye elektronik posta ve telefonla ulaşarak, kız kardeşleri Hala (39) ve Maha'nın (41) esir tutulduklarını ve üvey erkek kardeşlerinin izni olmadan dışarı çıkmalarına izin verilmediğini bildirdi.Prenseslerin yolladıkları elektronik postada, "Yaşadığımız villada birbirimizin hayat enerjisinin tükenmesini izliyoruz. 39 yaşındaki kız kardeşimiz Hala bir başka villada esir tutuluyor. Yavaş yavaş aklını kaybediyor. 41 yaşındaki kız kardeşimiz Maha da bir başka villa da tek başına esir" diye yazdı. Seher ve Cevahir, gazeteye tüm hayatlarını erkek kardeşlerinin kontrol ettiğini, gençken partilere gittikleri ve babalarına ülkedeki fakirlik ile ilgili sorular sordukları için bazı prenslerin onlardan nefret ettiğini söyledi.

Kral Abdullah'la 15 yaşında evlenen ve boşandıktan sonra Londra'da sürgünde yaşayan prenseslerin annesi Alanoud el Fayez'in kızlarının esaretten kurtarılması için Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyon'una bir mektup yazdığı, mektubun BM kadına karşı şiddet konularına bakan özel raportörü Rashida Manjoo'ya iletildiği açıklandı.El Fayez Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'ne (OHCHR) yazdığı mektupta "Kızım Hala'nın durumu giderek kötüleşiyor. O anoreksi hastası ve birçok psikolojik problemi var. Sarayda tıbbi bir merkez olmasına rağmen ona yardım alma imkânı tanınmıyor. İki yıl aradan sonra bana telefon etmeyi başardığında kendini öldürmek istediğini söyledi" dedi.

Psikoloji mezunu olan Hala, 90'lı yılların sonunda çalıştığı akıl hastanesinde hiçbir problemi olmayan politik nedenlerle kapatılan kişiler olduğunu iddia ederek Suudi Arabistan yönetiminin tepkisini çekmişti.Sunday Times gazetesi suçlamaları İngiltere'deki Suudi Büyükelçiliği'ne ilettiklerini ve cevap alamadığını duyurdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kral Abdullah kızlarını 13 yıldır esir tutuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN