Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fukushima 3. senesinde unutulmadı

Japonya'nın kuzeydoğusunda üç yıl önce Mart ayında gerçekleşen üçlü felaket Başbakan Shinzo Abe ve Kral Akihito'nun da katıldığı bir törenle anıldı.

Giriş Tarihi: 11.3.2014 16:38 Güncelleme Tarihi: 11.3.2014 17:05
9.0 şiddetindeki deprem 30 metre yüksekliğinde dev dalgalara yol açan tsunamiyi tetiklemiş, Fukushima Nükleer Santrali'nde reaktörler patlamış ve tüm olanlar binlerce kişinin hayatına mal olmuş ve insanları evsiz bırakmıştı.

Hükümet temsilcilerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 1200 kişi Tokyo'nun merkezinde depremin gerçekleştiği, yerel saate gore 14.46'da bir araya gelerek bir dakikalık saygı duruşunda bulundu ve felakette ölenlerin anısına yapılan büste çiçek bıraktı.Felaketin yaralarını hızlıca sarma sözü veren Başbakan Abe, 'Nükleer kazadan ötürü evlerine gidemeyen binlerce insan var. Bizleri cennetten izleyen kurbanların ruhlarına borcumuzu ödemek için mümkün olduğunca kısa zamanda normal hayata geri döneceğiz' dedi.

Anma törenine katılan Japonya Kralı Akihito, üç yıl önceki musibeti hiç unutmamak gerektiğini, yaşananların gelecek nesiller için bir ders niteliği taşıması açısından önemli olduğunu ifade etti.

Başbakan Abe ise, Japonya'da yükselen nükleer karşıtı seslere karşın Fukushima Nükleer Santrali reaktörlerini onarma sözü verdi.
Japonya, yaklaşık 16 kişinin öldüğü 3 bin insanın hala kayıp olduğu felaketin yaralarını sarmaya devam ediyor. Şubat 2014 rakamlarına göre radyasyondan kaçıp göç edenler dahil 270 bin kişinin kalıcı bir evi yok.

Ülkenin kuzeydoğusu faciadan bu yana yeniden inşa sürecine girse de nüfusun hızla yaşlanması, yerel sanayinin yavaşlaması ve düzensiz tarım faaliyetleri, bölgenin ayağa kalkmasının önünde engel teşkil ediyor.

Ülkenin elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 30'unu tedarik eden ucuz, temiz ve güvenli oluşuyla bilinen nükleer enerji Japon milletinin faciasına yol açmıştı. Bunun yanı sıra nükler santraller için ithal edilen pahalı fosil yakıt, ekonomide 18 aydır devam eden bir dış ticaret açığına sebep oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fukushima 3. senesinde unutulmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN