Hizbullah'a ağır darbe: 120 ölü

İki yıldır Suriye'de rejimin yanında muhaliflere karşı savaşan Hizbullah'ın son günlerde 120 üyesinin öldürüldüğü ortaya çıktı. Lübnanlı aileler ise çocuklarını savaşa götüren Hizbullah'a karşı isyan başlattı

Giriş Tarihi: 11.3.2014
Suriye'de Beşar Esad rejiminin yanında 2012'den bu yana muhaliflere karşı savaşan Şii Hizbullah milisleri, şimdiye kadarki en ağır kayıplarından birini verdi. Lübnan merkezli ve İran destekli olan Hizbullah milislerinden en az 120 kişinin öldürüldüğü kaydedildi. Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün bildirdiğine göre Hizbullah milisleri, başkent Şam'ın Yabrud bölgesine operasyon düzenlemişti. Lübnan sınırında bulunan Yabrud, bir yılı aşkın süredir muhaliflerin elinde bulunuyor. Muhalifler, tedarik sevkıyatı için stratejik öneme sahip Yabrud üzerinden Lübnan ile bağlantı kuruyor. Bu stratejik konumdaki kenti geri almak isteyen Esad ordusu da haftalardır uçaklarla Yabrud'a varil bombaları yağdırıyordu. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü'ne göre Hizbullah milisleri de son günlerde Yabrud'a karadan saldırmaya başladı. Ancak çatışmaların ardından ağır kayıp vermekten kurtulamadılar. 120 milisin öldürüldüğü haberini ise ne Hizbullah, ne de Suriye rejimi doğruladı. Lübnan merkezli Daily Star gazetesine göre Hizbullah, bir ayı aşkın süredir süren Yabrud kuşatması boyunca 40 üyesini kaybetti. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün Şubat 2014'teki raporunda, Hizbullah'ın 2012'in sonundan bu yana Esad'ın yanında savaştığı kaydedilmişti. Aynı rapora göre iki yıl içinde 275 Hizbullah üyesi öldürüldü. Şimdiye kadar 140 binden fazla kişinin ölümüne neden olan savaşta Esad rejimi daha önce Hizbullah milisleri sayesinde Kusayr kentini muhaliflerin elinden almıştı. Öte yandan Esad güçlerine karşı savaşan 19 silahlı grubun "Şam Kolordusu" adı altında birleştiği bildirildi.

AİLELERDEN SURİYE İSYANI
Lübnanlı ailelerin, çocuklarının Hizbullah saflarında Suriye'de savaşmaya gönderilmesine isyan ettiği öğrenildi. Suudi Arabistan'da yayımlanan El Vatan gazetesindeki habere göre, Lübnanlı ailelerin isyanı özellikle Hizbullah'ın kayıplarının artmasının ardından zirveye ulaştı. Haberde ailelerin, Hizbullah'ın çocuklarını "yüksek maaş" karşılığında kandırdığını ileri sürdükleri de belirtildi. Hizbullah'ın gençlere ayrıca "Siyonistlere karşı savaşıyoruz" dediğini belirten ailelerin "Gençleri kandırıyorlar. Müslümanların başka Müslümları öldürmesini istemiyoruz" sözleri aktarıldı.

ANESTEZİ YERİNE SOPA KULLANILIYOR
UNICEF Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman Abulaban, şimdiye kadar 10 binden fazla çocuğun öldüğü tahmin edilen Suriye'deki iç savaşın, 6 milyon çocuğu etkilediğini söyledi. Uluslararası Af Örgütü de Suriye hükümetinin sivillere karşı açlığı silah olarak kullandığını belirtti. Save The Children adlı yardım kuruluşunun raporuna göre doktorlar, anestetik madde bulamadıkları için hastalarını metal sopalarla bayıltıyor, kan kaybını önleyebilmek için uzuvları kesmek zorunda kalıyor. Birçok klinik su ve malzeme eksikliği dolayısıyla çalışamıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hizbullah'a ağır darbe: 120 ölü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN