Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bağımsızlık ilanı

Giriş Tarihi: 12.3.2014

Rusya yanlısı askerlerin kuşatması altındaki Kırım'da Parlamento Bağımsızlık Bildirisi'ni onayladı. Tatarlara karşı saldırılar ise arttı

Ukrayna'da Avrupa Birliliği yanlılarının hükümeti değiştirmesinin ardından krizin patlak verdiği Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde dün önemli bir karar alındı. Kırım Parlamentosu, referandum kararının alınacağı 16 Mart'ta düzenlenecek Rusya'ya bağlanıp bağlanmama referandumu öncesinde Kırım Özerk Cumhuriyeti, Bağımsızlık Bildirisi'ni kabul etti. Bildiri çerçevesinde Kırım'a bağlı Sivastopol kentinin de bağımsızlık ilanı onaylandı. "Halkların kendi kaderini tayin etme hakkını" öngören BM Sözleşmesi'nin dayanak gösterildiği bildiride Uluslararası Adalet Divanı'nın, Kosova'nın bağımsızlığını ilan etmesinin uluslararası hukuk kurallarını ihlal etmediği yönündeki kararı hatırlatıldı. Bildiri ile pazar günü yapılacak olan referandumda çıkacak karara yasal zemin oluşturulduğu söyleniyor. Bildiride "Referandumda Kırım'ın Rusya'ya bağlanma kararı alınırsa, Kırım bağımsız ve egemen bir cumhuriyet olarak ilan edilecektir" denildi. Referandumda halka "Kırım Rusya'ya mı dahil olsun, Ukrayna'ya mı bağlı kalsın?" sorusu sorulacak. Ukrayna'daki yeni yönetim, referandum kararından vazgeçmemesi halinde Kırım Parlamentosu'nun yetkilerinin elinden alınacağını duyurdu. Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Rıfat Çubarov, Parlamento'nun kararının durumu daha da zorlaştıracağını söyledi. Kırım Parlamentosu bağımsızlık bildirisinin dışında Tatar haklarını kapsayan bir karar kabul etti. Buna göre, Tatar dili resmi dil sayılacak, Tatarlara parlamentoda yüzde 20 sandalye verilecek ve Tatar Meclisi'ne yasal statü verilecek. Ukrayna'nın azledilen eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ise "Ukrayna'nın halen tek meşru devlet başkanıyım. Kaçmadım. Geri döneceğim" dedi.

TATARLAR ZOR DURUMDA
Günlerdir Kırım'ı kuşatma altında tutan Rusya yanlısı askerlerin baskısı artıyor. Akmescit Havaalanı'nın kontrolü yeniden Rusya yanlısı bir grup tarafından ele geçirildi ve uçuş yasağı ilan edildi. Askerler ayrıca Kırım'a girişlerde herkesi aramaya başladı. Kırım'da evleri işaretlenen Tatarlara ait araba ve mülklere karşı saldırılar da arttı. Ukrayna'ya bağlı kalmak isteyen Tatarlar, baskılara karşı gönüllü merkezleri kurmaya başladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bağımsızlık ilanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN