Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'CIA bilgisayarımıza sızdı'

ABD Senatosu İstihbarat Komitesi Başkanı Senatör Dianne Feinstein, CIA'i kongre çalışanlarının bilgisayarlarına girmekle suçladı.

Giriş Tarihi: 12.3.2014 11:15 Güncelleme Tarihi: 12.3.2014 11:17
Feinstein senatoda yaptığı konuşmada, bu faaliyetin "hükümetin istihbarat kuruluşlarını denetlemesini öngören anayasa maddesini ihlal etmiş olabileceğini" belirtti.

Senato komitesi, CIA'in gözaltı ve sorgulama programlarındaki hak ihlali iddialarını araştırıyordu.

CIA'in içinde bilgisayar korsanlığı iddiasının araştırılması için soruşturma başlatıldı.


CIA BAŞKANI REDDETTİ

Ancak CIA Başkanı John Brennan suçlamaları reddetti.

Brennan, "Hiçbir şey gerçekten bu kadar uzak olamaz. Uygun makamlar meseleyi inceliyor ve gerçekler ortaya çıkacak" dedi.

CIA ayrıca hak ihlali iddialarını araştıran Senato İstihbarat Komitesi'nin personeline ait bilgisayarlardaki 900'den fazla belgeyi gizlice silmekle suçlanıyor.

CIA'e yöneltilen hak ihlali iddiaları eski Başkan George W. Bush dönemindeki gözaltı ve sorgulama programlarıyla ilgili.


ÖZÜR TALEP EDİYOR

Feinstein daha önce altı milyon sayfa kaydı inceledikten sonra İstihbarat Komitesi'nin geçen yıl tamamladığı kapsamlı gözden geçirmede CIA'in bu programlarla çok az istihbarat edindi sonucuna varıldığını söylemişti.

Feinstein ayrıca daha önce CIA'den özür ve itiraf talep ettiğini, ancak iki mektup yollamasına karşın yanıt alamadığını belirtti.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı ve konunun incelenmesi için Adalet Bakanlığına iletildiğini vurguladı.

Cumhuriyetçi Partili Senatör Lindsay Graham da, "Bu doğruysa, bazıları hapse girmeli. Yürütme CIA'e savaş açmalı" dedi.

Kaynak: BBC
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'CIA bilgisayarımıza sızdı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN