Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye Afrika'ya asker gönderiyor

Giriş Tarihi: 12.3.2014 21:32 Güncelleme Tarihi: 13.3.2014 10:55

Türkiye, AB'den gelen talep üzerine iç savaşın yaşandığı Orta Afrika Cumhuriyeti'ne asker gönderecek. Askeri desteğin hangi kapsamda olacağı ve asker sayısı ise henüz belli değil

Türkiye, Avrupa Birliği'nin Orta Afrika Cumhuriyeti için asker talebine olumlu yanıt verdi. Ancak askeri desteğin dar kapsamlı ve sınırlı olacağı öğrenildi.

İç savaşın yaşandığı Orta Afrika Cumhuriyeti'ne gönderilecek askerlerin sayısı ve hangi alanda destek sağlanacağı henüz belli olmadı.

Tüm bunlar AB ile yapılacak değerlendirmeler sonrasında belli olacak.

Avrupa Birliği, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 6 ülkeye mektup göndererek Orta Afrika Cumhuriyeti'ne askeri destek ve insani yardım göndermelerini istemişti.

Avrupa Birliği'nden konuyla ilgili mektup alanlar arasında Türkiye'nin yanı sıra Kanada, Gürcistan, Norveç, Sırbistan ve Amerika Birleşik Devletleri var.

Avrupa Birliği, mektubunda bu ülkelerden yoğun çatışmalara sahne olan Orta Afrika Cumhuriyeti'ne askeri ve insani yardım konusunda katkıda bulunmalarını istedi.

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde geçen yıl başlayan şiddet olayları bir türlü dinmiyor. İntikam peşindeki Hıristiyan milisler, müslümanlara saldırıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye Afrika'ya asker gönderiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN