Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir kayıp 5 uçak komplo teorisi

Giriş Tarihi: 13.3.2014

Malezya Havayolları'na ait uçaktan halen iz yok. En rağbet gören komplo teorileri ise uçağın 'zaman kapısından' geçip boyut değiştirdiği veya 11 Eylül benzeri bir saldırı için kaçırıldığı

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'dan havalandıktan yaklaşık 40 dakika sonra yerle iletişimi kesilen yolcu uçağının akıbeti, aradan geçen 6 güne rağmen bilinmezliğini koruyor. 10 ülkenin katılımıyla oluşturulan arama ekibi havadan ve denizden tüm imkânlarını seferber ederek arama çalışmalarını sürdürüyor. Fakat sivil havacılık tarihinin en esrarengiz vakalarından biri olarak görülen kayıp yolcu uçağına dair en ufak bir ize rastlanamadı. Uçağın durumuyla ilgili dünya basınında ve sosyal medyada da çok farklı komplo teorileri ortaya atılıyor. İşte bunlardan en çok öne çıkanlar...

KUZEY KORELİLER KAÇIRDI:
Komplo teorisyenlerinin en çok rağbet ettiği senaryolardan biri uçağın Kuzey Koreliler tarafından kaçırıldığı. Kuala Lumpur'dan havalanan uçağın deposunda Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'a kadar yetebilecek yakıt da bulunuyordu. Kuzey Korelilerin Malezya-Çin seferini yapan bir uçağı neden kaçırmış olabileceğine dair akla yatkın bir açıklama ise yok.

İKİNCİ 11 EYLÜL'ÜN HABERCİSİ:
Bir diğer senaryoya göre uçağı teröristler kaçırdı ve birçok askeri havalimanı bulunan Vietnam'a gizlice indirmeyi başardı. Sosyal medya kullanıcılarına göre Boeing 777 tipli uçak 11 Eylül benzeri bir saldırıda kullanılmak üzere kaçırıldı.

UYGUR HAVA KORSANLARI:
Bir diğer senaryo da suçu Çin'in Sincan bölgesinde yaşayan Uygurlara atıyor. "Ayrılıkçı Uygur teröristler, uçakta 153 yolcusu bulunan Çin'e mesaj vermek için uçağı okyanusa düşürdü" fikri de yazılı ve görsel basında yer buldu.

MALEZYA HÜKÜMETİ ÖRTBAS EDİYOR:
Özellikle Twitter'da dolaşan dedikodulara göre, Malezya hükümeti kayıp uçakla alakalı bilgileri dünya kamuoyundan saklıyor. Malezyalı yetkililerin neden böyle bir şey yapmış olabileceği bilinmiyor, fakat başta Çin olmak üzere birçok ülke ve kurumun Malezya'yı gerekli önlemleri almamak ve arama çalışmalarına ihtimam göstermemekle suçladığı biliniyor.

UÇAK BOYUT DEĞİŞTİRDİ:
Teorilerin en çılgını ise yolcu uçağının gökyüzünde aniden açılan zaman boşluğuna girerek kaybolduğu. Benzer bir senaryoyla izlenme rekorları kıran ünlü ABD dizisi Lost'a gönderme yapan teoriye göre, uçak bilim adamlarının açıklayamadığı bir biçimde boyut değiştirerek başka bir zaman dilimine geçiş yaptı.

SON GÖRÜŞMEDE SORUN YOKTU
Öte yandan Malezyalı yetkililer, uçaktaki 154 Çin vatandaşının yakınları için basın toplantısı düzenledi. Ulaştırma Bakanı Hişamüddin Hüseyin, kontrol kulesi ile yapılan son görüşmede pilotun herhangi bir sorundan söz etmediğini açıkladı. Yolcu yakınları, "Umudumuzu kaybetmeyelim" diyen Hüseyin'e tepki gösterdi.

ÇİN UYDUSU ÇEKTİ
Bu arada, bir Çin uydusu tarafından çekilen ve uçağa ait olduğundan şüphelenilen görüntüler yayınlandı. Malezya ile Vietnam arasında yürütülen arama çalışmaları ise yarımadanın iki tarafındaki Malakka Boğazı ve Andaman Denizi'ne doğru genişletildi.

60 BİN KİŞİ UYDUDAN ARIYOR
ABD merkezli Digital Globe adlı şirket de uydularını uçağın kaybolduğu bölgeye odaklayarak, internet kullanıcılarına "Enkazı birlikte arayalım" çağrısında bulundu. 3 bin 200 kilometrekarelik bir alanı evlerindeki bilgisayarlardan tarama imkanına kavuşan yaklaşık 60 bin kullanıcının arama yaptığı ve enkaza benzer bir görüntüyle karşılaşırlarsa Digital Globe'a bildirecekleri belirtildi.

ROTADAN ÇIKIP 500 KİLOMETRE DAHA UÇTU
Kua la Lumpur'dan Pekin'e doğru cuma günü yola çıkan uçağın 40 dakika boyunca normal rotası olan Kuzey Doğu yönünde ilerlediği ve uçakla iletişimin Kota Bharu semalarında kesildiği biliniyordu. Salı akşamı Malezya ordusundan bir yetkili ise uçağın yerle irtibatının kesildikten sonra rotasından saparak yönünü batıya çevirdiğini, alçak irtifada bir saat daha yol aldığını açıkladı. Askeri radardan uçağı takip edebildiklerini söyleyen yetkili uçağın son olarak rotadan 500 kilometre kadar batıda Malacca Boğazı'nın kuzeyinde görüldüğünü duyurdu. Çin Dışişleri Bakanlığı ise uçağın kaybolmadan önce rotasını değiştirip değiştirmediği konusundaki çelişkili bilgileri "son derece kaotik" olarak niteledi
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir kayıp 5 uçak komplo teorisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN