CIA'nın son kurbanı ABD Kongresi

ABD Kongresi'nin ağır toplarından Senatör Feinstein, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı'nı (CIA) Senato'ya ait bilgisayarları izlemek ve yasal sınırları aşarak istihbarat hırsızlığı yapmakla suçladı

Giriş Tarihi: 13.3.2014
ABD istihbaratının 11 Eylül saldırılarının ardından uygulamaya soktuğu gizli hapishaneler ağı ve tartışmalı sorgulama tekniklerini sertçe eleştiren bir rapor hazırlayan Senato İstihbarat Komitesi Başkanı Dianne Feinstein, önceki gün basına CIA'i suçlayan zehir zemberek bir açıklama yaptı. CIA'in veritabanında 2009 yılından bu yana araştırmalar yapan Senato çalışanlarına ait bilgisayarlarda bulunan belgelerin istihbarat görevlilerince gizlice silindiğini ve tehdit edildiklerini belirten Feinstein, "ABD anayasasına göre CIA ülkemiz sınırları içerisinde faaliyette bulunamaz. Güçler ayrılığı ilkesi ve anayasa ihlal edilmiş olabilir. Denetlediklerimiz soruşturmamızı boşa mı çıkaracak?" dedi. Açıklamaya yanıt gecikmedi. "Kara Bölge" olarak adlandırılan gizli hapishane ağı ile ilgili olarak kendi içilerinde gizli bir soruşturma yürüttüklerini belirten CIA Direktörü John Brennan "Senato çalışanları bizim gizli soruşturmamıza ait belgeleri alıp kendi raporlarına nasıl koydular? Senato'nun 6 bin 300 sayfalık raporunda sayısız hata var " diyerek Senato'yu casusluk yapmakla suçladı. Feinstein ise rapordaki söz konusu bilgilere basit bir google araması ile ulaştıklarını iddia ediyor.

CIA HERKESİ KAYDETMİŞ

New York Times'ta dün yayınlanan başka bir haberde ABD istihbaratının gizli mahkeme kararlarıyla, terörizm şüphelisi olarak görülen Amerikan vatandaşlarına ait telefon görüşmeleri, elektronik posta yazışmaları ve internet kayıtlarını hiçbir filtreleme olmadan kaydettiği belirtildi. Eski Başkan George W. Bush'un girişimleriyle alınan mahkeme kararı CIA'ya da aynı yetkileri tanıdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CIA'nın son kurbanı ABD Kongresi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN