ABD'den Kırım açıklaması

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kerry 30 Mart tarihinde Kırım'da düzenlenecek olan referandum ile ilgili bir açıklama yaptı. Kerry, "bu referandumun sonucunu tanımayacağız" dedi.

Giriş Tarihi: 14.3.2014 18:49 Güncelleme Tarihi: 14.3.2014 19:26

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İngiltere'nin başkenti Londra'da bir araya geldi. ABD'nin Londra Büyükelçiliği rezidansındaki görüşmenin ardından Kerry basın toplantısı düzenledi.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Kırım'da yapılacak referandumun sonucunu tanımayacaklarını söyledi.

Lavrov ise düzenlediği basın toplantısında, "Ukrayna'nın yabancı ortakları tarafından alınacak önlemler konusunda ABD ile ortak bir vizyonunun olmadığını, farklılıkların bulunduğunu" belirterek, ancak diyaloğun ve müzakerelerin yapıcı ve yararlı olduğunu belirtti.

Görüşmede Kırım'daki durumun da ele alındığını dile getiren Lavrov, "Rusya Devlet Başkanı tarafından da ifade edilen pozisyonumuzu yineledik. Kırım halkının referandumdaki isteğine saygı duyacağız" dedi.

Ukrayna konusunda bir temas grubunun oluşturulmasını "yanlış bir yaklaşım" olarak tanımlayan Lavrov, uluslararası toplumun Ukrayna'da anayasal reform yapılmasını teşvik etmesi gerektiğini dile getirdi.

"Rusya hükümetinin, Ukrayna'nın doğusuna askeri müdahale planı yok" diyen Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin Rusya'ya yönelik yaptırımlarla ilgili sözlerinin anımsatılması üzerine, "Kerry, Rusya'ya karşı bir tehditte bulunmadı" yanıtını verdi.

OBAMA'DAN AÇIKLAMA

ABD Başkanı Barack Obama da, Beyaz Saray'da İrlanda Başbakanı Enda Kenny ile görüşmesinin ardından gazetecilere açıklamasında, Ukrayna'daki gelişmelerle ilgili de konuştu.

Krize diplomatik bir çözüm bulunmasını ümit etmeye devam ettiklerini belirten Obama, "Ancak ABD ve Avrupa, sadece Ukrayna'nın egemenliğine yönelik mesajlarında değil, bu egemenliğin ihlal edilmeye devam etmesi halinde bunun neticeleri olacağı noktasında da birlikte duruyorlar" dedi.

"SİLAHLI KUVVETLER ÜLKEYİ KORUMAYA HAZIR"

Ukrayna Devlet Başkanı Vekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov da bir açıklama yaptı. Turçino, Silahlı Kuvvetlerin içinde bulunulan zorlu koşullarda da ülkeyi korumaya hazır olduğunu belirti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'den Kırım açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN