Dünyada 1.5 milyon göz kayıp uçağı arıyor

Giriş Tarihi: 14.3.2014

Kaybolan uçağı bulmak için siviller de destek veriyor. Google Earth ve Apple harita uygulamalarından indirilen yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleriyle arama yapılıyor

8 mart'ta 239 yolcusuyla radarda kaybolan MH370 sefer Malezya uçağından hâlâ haber alınamıyor. Malezya Havayolları'na (Malaysian Airlines) ait uçağı bulmak için (crowdsourcing platform) imece usulü çalışan gönüllüler Digital Globe'un yüksek çözünürlüklü görüntüleri Google Earth ve Apple Maps harita uygulaması üzerinden indirilebiliyor. Malezya uçağını bulmak için gönüllü destek vermek için DigitalGlobe'un başlatmış olduğu kampanyaya sadece 1 saat içinde 1.5 milyon kişi destek verdi. Yine 1 saat içinde 1 milyon harita indirildi. Böylece Tayland Körfezi'ndeki arama faaliyetlerine haritayı indirip kullanan herkes destek veriyor. Kullanılan alçak alan ticari uyduları yüksek çözünürlüklü GoPro gibi geniş açılı kameralarla arama çalışmalarına destek sağlanıyor.

TÜRKİYE'DE HİZMET YOK
İnternette imece usulü kampanyalar arama çalışmalarına dünyanın her yerinden insanların katılmasını ve 7/24 devam etmesini sağlıyor. Ayrıca çok daha az kaynakla daha fazla kişi arama faaliyetlerine katılabiliyor. Google'ın online harita hizmeti Google Earth henüz Türkiye'de resmi hizmete başlamadı. Google yetkilileri hizmetin Türkiye'de uygulamaya geçmesi için çalışmaların devam ettiğini ifade ederek tarih vermekten kaçınıyorlar. Ancak edinilen bilgiye göre Google Earth hizmetinin Türkiye'de yıl sonuna kadar başlaması bekleniyor.

KASIRGADA KULLANILDI

Geçtiğimiz yıl ABD'de meydana gelen Sandy Kasırgası sırasında internette ve sosyal ağlarda düzenlenen imece yöntemi kampanyalar felaketzedelerin yardımlara ve ihtiyacı olan ürünlere kolayca ulaşmasını sağladı. Örneğin benzin istasyonlarının yerlerini, açık ya da kapalı olup olmadıklarını haritalar üzerinden görmesi mümkün oluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyada 1.5 milyon göz kayıp uçağı arıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN