Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kanada limanında radyoaktif alarm

Giriş Tarihi: 14.3.2014 06:52 Güncelleme Tarihi: 14.3.2014 07:22

Kanada'nın Halifax Limanı'nda meydana gelen bir kazada, vincin taşıdığı konteynerden çevreye radyoaktif sızıntı başladığı bildirildi.

Halifax şehir itfaiyesi yetkililerinin de doğruladığı bilgilere göre kaza, Halifax'ın kuzeyindeki Fairview Terminali'nde meydana geldi.

Uranyum zenginleştirme işleminde kullanılan radyoaktif bir element taşıyan konteyner, vinçle taşınırken 15 metreden zemine düştü. Kaza sonrası Atlantic Container Line (ACL) isimli şirkete ait konteynerden radyoaktif sızıntı başladı.

Kaza bölgesine çok sayıda acil yardım, güvenlik, sağlık ve itfaiye ekibi sevk edildi. Bölgeye yönlendirilen ekiplere, tehlikeli maddeleri imha biriminin de dahil edildiği belirtiliyor.

İlk gelen haberlere göre konteynerde uranyum hekzaflorür (uranyumun yüksek ısıda gaz haline getirilmiş şekli) olduğu kaydediliyor.

Bölgeye ilk gelen ekiplerden edinilen bilgiye göre, liman ve çevresindeki radyoaktivite seviyesi, normalin çok üzerine çıktı.

ŞEHİR İTFAİYESİ YETKİLİLERİNDEN AÇIKLAMA

Kanada'nın Halifax Limanı'nda içinde uranyum hekzaflorür bulunan bir konteynerin vinçle taşınırken düşmesi sonucu yaşanan alarm durumu, normale döndü.

Halifax şehir itfaiyesi yetkilileri, uranyum hekzaflorürün, düşen konteynerin içindeki dört ayrı çelik silindirde olduğunu ve düşmeden olumsuz etkilenmediklerini açıkladı.

Yetkililer, kazada kimsenin yaralanmadığını ve radyoaktiviteye maruz kalmadığını belirterek, uranyum hekzaflorürün güvende olduğunu ve sızıntı bulunmadığını kaydetti.

Kazada ilk açıklamayı yapan Halifax İtfaiyesi yetkilileri, kaza mahallinde sızıntı olduğunu bildirmişlerdi. Yetkililer, iki ekibin ayrı ayrı yaptıkları radyoaktivite testinden ikincisinin, normal değerlerin çok üzerinde olduğunu açıklamışlardı.

Halifax'ın kuzeyindeki Fairview Terminali'nde meydana gelen kazada içinde, uranyum hekzaflorür bulunan konteyner, vinçle taşınırken 15 metreden zemine düşmüş, kaza sonrası Atlantic Container Line (ACL) isimli şirkete ait konteynerden radyoaktif sızıntı başladığı bildirilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanada limanında radyoaktif alarm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN