Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kırım'da geri sayım

Kırım'da pazar günkü referandumdan "Ukrayna'dan ayrılma" kararı çıkacağından emin görünen Rus lider Putin, Kırım'dan vazgeçmiyor. ABD ve AB ise Rusya'ya karşı sert yaptırıma hazırlanıyor

Giriş Tarihi: 14.3.2014
Yaklaşık iki hafta önce Rusya'nın "savunma güçleri" adını verdiği silahlı grupların, askeri üsleri ele geçirdiği Ukrayna'nın Kırım Özerk Bölgesi'nde "Rusya'ya bağlanıp bağlanmama" referandumuna iki gün kala, karşılıklı son kozlar oynanıyor. Kırım'ın "neo-faşistlerden" kurtarılması gerektiğini düşünen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Kırım'da olanları başlatan Rusya değil" diyerek tavrından vazgeçmeyeceği sinyallerini verirken, Rus askerleri Ukrayna sınırı yakınlarında askeri tatbikata başladı. Rusya'nın Kırım'a ilişkin olası müdahale planlarına karşılık, ABD ve AB son kez diplomatik uyarılarını yapıyor. ABD Başkanı Barack Obama, önceki gün Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk'u Beyaz Saray'da ağırlayarak Putin'in birliklerini Kırım'dan çekmemesi halinde uluslararası kamuoyunu bunun bedelinin ödetmeye "zorlayacağını" belirtti. Yatsenyuk ise Putin'in Kırım'dan sonra Kiev ve ardından tüm ülkeyi ele geçirme planları olduğunu ileri sürdü. Bu görüşmenin yapıldığı saatlerde ABD Senatosu Dışilişkiler Komitesi, Kiev hükümetine 1 milyar dolarlık destek paketini onayladı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Kırım'daki referandumdan vazgeçilmemesi ve Rusya'nın uluslararası aracılarla görüşmeye başlamaması durumunda ABD ve AB'nin pazartesi günü Rusya'ya karşı ciddi adımlar atacağını söyledi. Putin'i 14 yıldır tanıyan ve AB ile Rusya arasında aracı olarak kabul edilen Almanya Başbakanı Angela Merkel da Putin'in büyük bir risk aldığı mesajını yolladı. Bu arada Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI tarafından 2006 yılından bu yana aranan Ukraynalı iş adamı Dimitri Firtash'ın, Avusturya'nın başkenti Viyana'da tutuklandığı bildirildi.

"Bir tek Türkiye yanımızda"
Kırım'da Batı yanlıları referandum öncesi seslerini duyurmak için ağızlarını bantlayarak gösteri yaparken, en endişeli grupların başında Tatarlar geliyor. AP ile temaslarda bulunan Kırım Tatar Milli Meclis Üyesi Abdurrahman Egiz, "Türkiye'nin yanımızda olduğunu biliyoruz ama uluslararası camianın daha net adımlar atılmasını bekliyoruz" dedi.

Ukraynalı liderlere giriş yasağı
Üç gün önce Ukrayna'dan bağımsızlığını ilan eden Rusya yanlısı Kırım Parlamentosu, Ukrayna Cumhurbaşkanı Aleksandr Turçinov ve Başbakanı Arseniy Yatsenyuk'un bölgeye girişini yasaklayarak, referandumda "Ukrayna'dan ayrılma" kararının çıkacağı sinyallerini verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırım'da geri sayım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN