Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Radardan habersiz 4 saat daha uçtu!

6 gündür aranan Malezya uçağı radardan kaybolduktan sonra üretici firma Boeing'e sinyal yollamaya devam etti. ABD basınına göre, sinyaller dört saat boyunca sürdü

Giriş Tarihi: 14.3.2014
Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'dan cumartesi gecesi havalanarak Çin'in başkenti Pekin'e doğru yönelen, ancak kalkıştan yaklaşık 40 dakika sonra kayıplara karışan yolcu uçağını arama çalışmaları devam ediyor. Uçak ve yolcular hakkında dedikodular, komplo teorileri ve uzman görüşleri dünya basınında geniş yer buluyor. Aradan 6 gün geçmesine rağmen, 239 kişinin bulunduğu yolcu uçağının akıbeti hakkında somut bir veriye ulaşılamadı. Uçakla ilgili her gün çıkan şaşırtıcı haberlere bir yenisi de ABD'nin saygın gazetelerinden The Wall Street Journal tarafından eklendi. Gazete, ismini açıklamayan uzmanlara ve ulusal güvenlik çalışanlarına dayandırdığı haberinde Malezya Havayolları'na ait uçağın, radarlardan kaybolduktan sonra 4 saat daha havada kaldığını yazdı.

FİRMA DOĞRULADI

Uzmanlara göre Boeing 777 tipi uçağın motoru, üretici firmasına her yarım saatte bir rapor gönderiyor. Trent 800 tipi motorların üreticisi Rolls- Royce çalışanları böyle bir sistemin varlığını doğruladı, fakat detaylı bilgilerin Uluslararası Sivil Havacılık Kurumu'nun da öngördüğü üzere sadece Malezya Havayolları'yla paylaşıldığını açıkladı. Wall Street Journal'ın haberinde 239 kişiyle birlikte kayıplara karışan 370 sefer numaralı uçağın, kalktıktan sonra toplamda 5 saat havada kaldığı bilgisi yer alıyor. Bu da uçağın kuleyle iletişimi kesildikten sonra 2 bin 200 uçuş mili daha seyahat ettiği anlamına geliyor.

ÇİN UYDUSUNDAN YANLIŞ ALARM

Habere göre uçak kaybolduğu yerden 4 bin kilometre uzakta bile ortaya çıkabilir. Bu duruma göre enkaz arama çalışmalarının Pakistan, Arap Denizi ve Hint Okyanusu'na kadar genişletilmesi gerekebilir. Çin'in Milli Savunma Teknolojisi ve Endüstrisi kurumu, çarşamba gecesi geç saatlerde, uçağın kaybolduğu bölgenin uydudan çekilmiş fotoğraflarında enkaza benzer cisimlere rastlandığını açıkladı. Çinli yetkililer tespit ettikleri cisimlerin 13 metreye 18 metre boyutlarında olduklarını bildirdi. Uçağın kayıplara karıştığı gecenin ertesi sabahında çekilen fotoğraflarda görülen cisimler enkaz arama çalışmaları yürüten ekipleri harekete geçirdi. Haberin ardından Malezyalı yetkililer incelemede bulunmak için bölgeye hava inceleme ekibi sevketti. Fakat uydudan yakalanan görüntülere dair bir iz bulunamadı. Malezya Sivil Havacılık Masası Şefi Ezherüddin Abdurrahman, "Bildiren bölgeyi etraflıca taradık. Hiçbir şey bulamadık" dedi. Enkaz arama çalışmaları gün geçtikçe daha fazla ülkenin katılımıyla devam ediyor. Hindistan da dün bölgeye 3 gemi yolladığını açıkladı. 12 ülke havadan ve karadan arama yaparken, ABD ve Çin uydularını uçağın kayıplara karıştığı bölgeye odaklamış durumda.

"UMUT OLDUKÇA..."
Çin Başbakanı Li Keqiang dünkü açıklamasında ülkesinin "yolcuların ölmediğine dair minik umut pırıltısı olduğu sürece enkaz arama çalışmalarına devam edeceğini" bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Radardan habersiz 4 saat daha uçtu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN