Kayıp uçakta korsan şüphesi

Giriş Tarihi: 15.3.2014

Bir haftadır kayıp olan Malezya uçağının rotasından çıkarılarak Anadaman Adaları'na yönlendirildiği ortaya çıktı. Bu gelişme, kaçırılma ihtimalini güçlendirirken aramalar Hint Okyanusu'na doğru kaydırıldı

Kuala Lumpur-Pekin seferini yapmak üzere havalanan ancak 227 yolcusu ve 12 mürettebatıyla ortadan kaybolan Malezya Havayolları'na ait uçağı arama çalışmaları bir haftadır devam ediyor. Hiçbir enkaz belirtisine rastlayamayan yetkililer uzman görüşlerinden yola çıkarak arama çemberini uçağın son görüldüğü yer olan Tayland Körfezi'nden, Hint Okyanusu'na kaydırdı.

AMATÖR KORSAN OLAMAZ...

Uluslararası yayın yapan Reuters haber ajansına isimlerini gizli tutmak şartıyla konuşan iki uzman, uçağın sivil radarlardan kaybolduktan sonra da uçuşa devam ettiğini söyledi. Açıklamalara göre MH370 kodlu yolcu uçağının içinde bulunan birileri, hava taşıtıyla yer arasındaki iletişimi sağlayan cihazları kasten kapattı. Uzmanlar, uçağın kuleyle iletişimi kesmesine rağmen uyduya sinyal göndermeye devam ettiğini söylüyor. Sinyallerden anlaşıldığı kadarıyla uçak sivil havacılık yollarını takip ederek Anadaman Adaları'na doğru yol almaya başladı. Bu noktadan sonra uyduyla da iletişimi kesilen uçağın bilinenden 5 saat daha fazla havada kaldığı belirtiliyor. Uzmanlar amatör korsanların böyle bir şeyi başarmasının imkânsız olduğunu, uçağın yerle iletişimini keserek rotasını değiştiren kişilerin, uçak kullanmayı ve sivil havacılık yollarını bilmesi gerektiğini söyledi.

YOLCULAR MERCEK ALTINA

Malezyalı yetkililer uçaktaki yolcuların geçmişleri hakkında incelemeler yürüttüklerini, yolcu ve mürettebatın psikolojik geçmişini ve hayat hikâyelerini mercek altına aldıklarını söylemişti. Uçağa ne olduğuna dair en ufak bir ipucu elde edemeyen yetkililer, bu bilgilerin ışığında terörist saldırı ihtimalini tekrar gündeme getirdi ve incelemelerini bu yönde yoğunlaştırdı. Özellikle ABD'li yetkililer uçağın hava korsanları tarafından, başka bir saldırıda kullanılmak üzere kaçırıldığı teorisine odaklandı. Aradan geçen bir haftaya rağmen enkaz kalıntısına rastlanamaması da bu teorinin güçlenmesine neden oluyor. Uçağın tehlikeli bir durumda yere acil durum sinyali göndereceğini söyleyen uzmanlar, hava korsanlarının radarlardan gizlenmek için alçak irtifada uçarak uçağı kaçırdığını bildiriyor.

BAŞINA GELECEKLERİ KESTİRDİ
ABD'nin Lincoln şehrinde yaşayan Malezya MH370 sefer sayılı uçağın yolcusu Paul Weeks'ın başına gelecekleri hissettiği ortaya çıktı. ABD'de yayın yapan 9News kanalına konuşan adamın eşi Danica Weeks, kocasının uçağa binmeden önce kendisini aradığını ve "Eğer bana bir şey olursa, alyansımı büyük oğlumuza, kol saatimi de küçük oğlumuza ver" dediğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayıp uçakta korsan şüphesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN