Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paris'te araçlara trafik yasağı

Fransa'nın başkenti Paris'te hava kirliliğinin tehlikeli seviyelere ulaşması üzerine araçların trafiğe çıkışlarına sınırlama getiriliyor.

Giriş Tarihi: 16.3.2014 18:53 Güncelleme Tarihi: 16.3.2014 18:57
Pazartesi gününden itibaren araçlar gün aşırı olarak trafiğe çıkabilecek. 1997'den bu yana ikinci kez bu uygulamaya başvuruluyor. Fransa Hükümeti bu kararı, başkent ve civarında hava kirliliğinin beş gün üstüste tehlikeli seviyelerde seyretmesi üzerine aldı.

Yasak, motosikletleri de kapsıyor.

Uygulama kapsamında Pazartesi saat 05.30'dan itibaren sadece plaka numaraları tek sayıyla biten araçlar trafiğe çıkabilecek.

Cuma gününden beri halkı arabalarını evde bırakmaya özendirmek için toplu taşıma araçları ücretsiz hizmet veriyor. Uygulama Pazartesi de devam edecek.Geceleri soğuk, gündüzlerin de sıcak olması nedeniyle kentin üzerindeki sis ve duman tabakası dağılmadı.

Fransız yetkililer, hava kirliliğinin rekor seviyeye çıktığını, dünyanın havası en kirli kentleri arasında yer alan Pekin'deki kadar kötü olduğunu belirtiyor.
Cuma günü bir metreküp havada PM10 parçacıklarının oranı 180 mikrograma çıkmıştı.

Araçlar, ısıtma sistemleri ve ağır sanayiden kaynaklanan PM10 parçacıklarında güvenli kabul edilen sınır 80 mikrogram. Pazartesi günü yapılacak ölçümlere göre, araçlara getirilecek sınırlamanın kapsamının genişletilip genişletilmeyeceğine karar verilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paris'te araçlara trafik yasağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN