Uzaydan naklen

Televizyon tarihinde bir ilk... Yeryüzünden 420 kilometre uzaklıktaki uzay istasyonundan gerçekleştirilen yayın, 170 ülkede canlı seyredildi

Giriş Tarihi: 16.3.2014
ABD'nin Uluslararası Uzay İstasyonu (NASA), bilimin sınırlarını aşmak amacıyla astronotların yaşadığı ve çalıştığı uzay laboratuvarından dün gece naklen yayın yaptı. NASA ve National Geographic işbirliğinde gerçekleştirilen ve iki saat süren yayında, uzay istasyonuna ve uzaydan manzaralara yer verildi. NASA'nın 24 saat izlediği astronotlar Rick Mastracchio ve Koichi Wakata Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki çok merak edilen yaşamın kamera arkasını gösterdi. Astronotlar yerçekimsiz ortamda aylarca nasıl yaşadıklarını, baş aşağı nasıl uyuduklarını, nasıl dinç kaldıklarını, hijyenlerini nasıl sağladıklarını ve herkesin en çok merak ettiği konulardan biri olan tuvaleti nasıl kullandıklarını anlattı.

300'E YAKIN DENEY
Yeryüzünden 420 kilometre uzaklıkta bulunan uzay istasyonundan yapılan canlı yayın, NASA astronotu Mastracchio ve Japonya'nın Uzay Araştırma Ajansı istasyonunun şefi Wakata'nın sunumuyla gerçekti. TV'de uzaydan yapılan ilk canlı yayın olarak tarihe geçen uzay turu, 170 ülkeden naklen seyredildi. Astronotlar yayın boyunca uzay aracında bir sene boyunca gerçekleştirilen 300'e yakın deneyi gösterdi. Uzay istasyonunda disiplinler arası araştırmalar ve teknolojik gelişmeler de canlı yayında izleyicilerle buluştu. Astronotlar yayın esnasında ayrıca yolculukları boyunca nasıl sağlıklı kaldıklarını anlattı. Özel olarak hazırlanmış yiyeceklerle beslenen astronotlar, dengeli bir diyet programıyla besleniyor. Egzersiz yapmayı ihmal etmeyen astronotlar kas ve kemik yoğunluğu kaybını engellemeye çalışıyor.

MERAK EDİLENLER YANIT BULDU
Astronotlar Rick Mastracchio ile Koichi Wakata, başaşağı nasıl uyuduklarını, tuvaleti nasıl kullandıkları gibi merak edilenleri anlattı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uzaydan naklen
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN