Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB Rusya'yı uyardı

AB Dışişleri Bakanları Toplantısı taslak sonuç bildirisinde, "Rusya’nın Ukrayna’yı istikrarsızlaştırmaya yönelik adımlarının ekonomik sonuçları olacağı" uyarısına yer verildi.

Giriş Tarihi: 17.3.2014 15:09 Güncelleme Tarihi: 17.3.2014 15:09
Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanlarının, Kırım'daki referandum sonrası gelişmeleri masaya yatırdıkları toplantıya ilişkin taslak sonuç bildirisi yayımlandı.

Bildiride, "Rusya'nın Ukrayna'daki durumu istikrarsızlaştırma yönünde daha fazla adım atmasının ekonomik alanda sonuçlarının olacağı" uyarısında bulunuldu.

Rusya'dan, Kırım'ı uluslararası hukuka aykırı şekilde topraklarına katmaya yönelik adım atmamasının ısrarla talep edildiği bildiride, şu ifadelere yer verildi:

AB, geçen haftaki gelişmeler ışığında, topraklarının herhangi bir parçasının müstakbel statüsüyle ilgili girişimler de dahil olmak üzere, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün, egemenliğinin ve bağımsızlığının altını kazıyan ya da tehdit eden eylemlerden sorumlu bireylere yönelik olarak, seyahat kısıtlamaları ve mal varlıklarının dondurulmasının da dahil olduğu ek önlemleri devreye sokma kararı almıştır."

Bildiride, Rusya'nın, Kırım'da artan askeri yığınağı ile Ukrayna hükümetinin davet ettiği Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) temsilcilerinin bölgeye girişine izin verilmemesine duyulan tepki dile getirildi.

21 isim üzerinde duruluyor

Öte yandan, Rusya'nın Ukrayna ile Kırım'daki adımları nedeniyle yaptırım uygulamaya hazırlanan AB dışişleri bakanlarının özellikle 21 isim üzerinde durduğu belirtiliyor.

AB kaynakları, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov gibi isimlerin ya da Putin'in yakın çevresinin beklendiği gibi listede yer almadığının altını çiziyor.

AB ülkelerine seyahat yasağı ve mal varlıklarının dondurulması kararı alınması öngörülen kişiler arasında Rus Parlamentosu'nun alt kanadı Duma'dan bazı isimlerin ve bazı askeri yetkililerin yer aldığı kaydediliyor.

AB yetkilileri, bakanlara sunulan listenin 21 isim içerdiğini ancak sayının henüz nihai olmadığının ve gerekli görülmesi halinde ileri bir aşamada "eklemelerin gündeme gelebileceğinin" altını çiziyor.

Listede Putin'e yakın isimlere yer verilmemesinin ardında üye ülkeler arasında yaklaşım farkı bulunması yatıyor. İngiltere, "Kremlin'den bazı isimlerin listeye eklenmesinden yana" tavır alırken Almanya'nın başını çektiği bir grup bu yaklaşıma karşı çıktı.

Yaptırımlar konusunda da üye ülkeler arasında farklı yaklaşımlar olduğu belirtilirken özellikle Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), İtalya, İspanya ve Portekiz'in "temkinli davranılmasını" isteyen ülkeler arasında yer aldıkları ifade ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB Rusya'yı uyardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN