Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Açık büfeye karşı fetva!

Giriş Tarihi: 17.3.2014 10:52

Suudi Arabistan'da, bir din adamı, ülkede, müşterilere ''istedikleri kadar yiyip'' belirli bir ücret ödedikleri açık büfe seçeneği sunan lokantalara karşı fetva verdi.

İmam Salih el-Favzan "Kuran TV" adlı televizyonundan yaptığı açıklamada, tüketilecek olan yemeğin değeri ve miktarının önceden belirlenmiş olması gerektiğini söyledi. Salih el-Favzan, "Kim bir büfeden miktarını belirlemeden 10 ya da 50 Riyal karşılığında yemek yerse Şeriat'ın hükümlerine aykırı davranmış olur" dedi.

TARTIŞMA KONUSU

Habertürk'ün haberine göre, El Favzan'ın fetvası Twitter'da tartışma konusu oldu. Bazıları onu haklı bulurken diğerleri tepki gösterdi. Suudi Arabistan'da sadece Müftüler Konseyi'nin verdiği fetvaların resmi geçerliliği bulunuyor. Bu nedenle El Favzan'ın fetvasının halk üzerinde ne kadar etkili olacağı bilinmiyor.

Ülkede, ayrıca, içişleri bakanlığı, 50 ayrı ismin kullanımını yasaklamıştı. Kararın dini ve kültürel gerekçelerle alındığı belirtilmiş; yasaklanan isimler listesine Emir, Linda, Sandy, Binyamin, Alice, Elaine ve Malik de girmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Açık büfeye karşı fetva!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN