Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kırım'da Rusya'ya bağlanmaya 'evet'

Giriş Tarihi: 17.3.2014

Kırım Özerk Bölgesi'nde gerçekleştirilen referandumdan beklendiği gibi "Rusya'ya bağlanma" kararı çıktı. Kırım'ın kaderi, artık sınıra asker yığan Rusya Devlet Başkanı Putin'in elinde

ABD ile AB'nin tepkilerine rağmen Kırım Özerk Bölgesi'nde Moskova'nın desteği ile gerçekleştirilen referandumdan, beklendiği gibi "Rusya'ya bağlanma" kararı çıktı. Rusya'nın Karadeniz filosunun bulunduğu, 2 milyon nüfuslu Kırım'da dün 08.00'de başlayan oy verme işlemi 20.00'de sona erdi. Halkın yüzde 58'ini Rus asıllıların oluşturduğu Kırım'daki oy verme işlemi öncesi, Simferepol'deki (Akmescit) parlamentoya Rusya bayrağı asıldı. Sonucu önceden belli olan referanduma 1 milyon 200 bin kişi katıldı. "Rusya'ya bağlanmaya razı mısınız?" ve "1992 yılı Kırım Anayasası'nın yeniden yürürlüğe girmesi ve Kırım'ın Ukrayna'nın bir parçası olmasına razı mısınız?" sorularının yöneltildiği referandumu, 23 ülkeden 135 gözlemci takip etti. Rusya vatandaşı olan ve Ukrayna'da geçici ikamet eden bazı kişilerin de referandumda oy kullandığı iddia edildi. Rus medyasına göre, oyların yüzde 50'sinin sayıldığını belirten Kırım Seçim Komitesi, referanduma katılanların yüzde 95,5'inin "Rusya'ya bağlanma" yönünde oy kullandığını açıkladı.

OBAMA İLE PUTİN GÖRÜŞTÜ

ABD Başkanı Barack Obama, ilk sonuçların alınmasının ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i aradı. Putin görüşmede, referandumun uluslararası hukuka uygun olduğunu savundu. Beyaz Saray'dan ise "Referandumu reddediyoruz" açıklaması yapıldı.

21 MART'A KADAR ATEŞKES

Ukrayna Savunma Bakanı İhor Tenyuk, merkezi Sivastopol'da bulunan Ukrayna donanmasına bağlı askerlerin Kırım'ı terk etmeyeceğini açıklayarak, Rusya ile 21 Mart'a kadar geçerli olan bir ateşkes imzaladıklarını söyledi.

RUSYA'YA EVET OYLARI YIĞILDI
Kırım yönetiminin Kiev'i Nazi yanlısı olmakla suçladığı referandum afişleri dün Akmescit sokaklarını süsledi. Seçmenlerin Rusya bayraklarıyla geldiği oy kullanma merkezlerindeki şeffaf sandıklarda, Rusya'ya bağlanmaya "evet" diyen zarfsız pusulalar yığın oluşturdu.

PUTİN'İN SIRADAKİ HAMLESİ NE?
Ukrayna, Rusya'nın Sivastopol'deki Karadeniz Filosu'nda konuşlu asker sayısını üst sınır olan 12 bin 500'den 22 bine çıkararak ikili anlaşmayı ihlal ettiğini açıkladı. Rusya'nın Kırım sınırındaki köylerineyse tank ve asker yığdığı görüldü. Bu gelişmeler üzerine endişelenen ABD ve AB, Rusya'nın bir sonraki adımının "askeri müdahale" olmasından kaygı duyuyor.

KIRIM TATARLARI REFERANDUMU BOYKOT ETTİ
Ukrayna Devlet Başkan Vekili Aleksandr Turçinov, Kırım halkına, Kremlin'in kontrolü altındaki "kukla yönetimin" düzenlediği referandumu boykot çağrısı yaptı. Bu çağrıya kulak veren Kırım Tatarları, sandık yerine Bahçesaray kentindeki camiye giderek dua etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırım'da Rusya'ya bağlanmaya 'evet'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN