Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obama’dan çok kritik hamle

Giriş Tarihi: 17.3.2014 15:46 Güncelleme Tarihi: 17.3.2014 18:00

ABD Rusya'ya yönelik yaptırımlarını artırdı.

ABD Başkanı Barack Obama, Ukrayna'daki gelişmeler nedeniyle 11 Rus ve Ukraynalı yetkiliye yaptırım getirdi. Bu yetkililerin isimleri şöyle: Vladislav Surkov, Sergey Glazyev, Leonid Slutsky, Andrei Klishas, Valentina Matviyenko, Dmitry Rogozin ve Yelena Mizulina.

AB, RUS VE UKRAYNALI 21 ÜST DÜZEY KİŞİYE YAPTIRIM UYGULAYACAK

Kırım'ın referandum kararıyla Ukrayna'dan ayrılıp, Rusya'ya bağlanmsı için başvuruda bulunmasının ardından, Avrupa Birliği(AB) dışişleri bakanları Rus ve Ukrayna vatandaşlarından oluşan 21 resmi yetkiliye yaptırım uygulma kararı aldı.

28 ülkenin dış işleri bakanlarının üç saat süren toplantısının ardından, Litvanya Dışişleri Bakanı Linan Linkevicius, üzerinde uzlaşılan 21 isme AB ülkelerine seyahat yasağı uygulanacağı ve bu kişilerin malvarlıklarının dondurulacağını twitter hesabından açıkladı. Linkevicius, AB liderlerinin Bürüksel zirvesinden sonra yaptırım uygulamalarının genişleyebileceğini, listeye Putin'e yakın üst düzey isimlerlerin dahil olmasını beklediklerini ifade etti.
Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde düzenlenen referandumun ardından toplanan Kırım Parlamentosu, "Bağımsız Kırım Cumhuriyeti"ni ilan ettiğini açıklamıştı. 85 milletvekiliyle toplanan parlamentonun deklerasyonunda bağımsızlık deklarasyonda, "Sivastopol'ün özel statüye sahip olacağı bağımsız ve egemen Kırım devletini ilan ediyoruz" ifadesi kullanıldı. Bildiride, "Kırım devleti"nin yabancı devletlerle eşitlik, barış, iyi komşuluk prensipleri çerçevesinde ilişki kuracağı belirtilerek, "Birleşmiş Milletler'e (BM) ve dünyadaki tüm ülkelere Kırım'daki halklar tarafından kurulan bağımsız devleti tanıma çağrısı yapıyoruz" denildi.

Kırım'daki tarihi referandumdan yüzde 96.77 oyla Rusya'ya bağlanma kararı çıkmıştı. Sonuçların açıklanmasının ardından Kırım parlamentosu Rusya'ya bağlanmak için başvuru yaptı. Ukrayna parlamentosu ise, kısmi seferberlik ilan ederek 40 bin yedek askeri silah altına çağırdı. Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Andrey Parubiy, silah altına çağrılan yedek askerlerden 20 bininin orduda görev yapacağını, geriye kalan 20 bin kişinin ise yeni oluşturulacak ulusal muhafız bünyesinde yer alacağını söyledi. Diğer yandan Kırım Parlamento sözcüsü Vladimir Konstantinov, yarımadada birliklerde görev yapan Ukrayna askerlerinin terhis edileceğini belirtti. Konstantinov, terhis edilen askerlerin, sivil olarak Kırım'da yaşamaya devam edebileceklerini ifade etti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama’dan çok kritik hamle
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN