Türkiye'nin en iyi haber sitesi

32 bin km'lik balayı

İki yıl önce evlenen çift, Yeni Zelanda'da bisiklet üzerinde başladıkları balayını, 3 kıtada 32 bin kilometre pedal çevirdikten sonra İngiltere'nin Plymouth kentinde tamamladı

Giriş Tarihi: 18.3.2014
Nisan 2012'de dünyaevine giren İngiliz çift Kat (32) ve Steve Turner (34), farklı bir balayı deneyimi yaşamak için bisiklet üzerinde üç kıta gezerek 32 bin km'lik yolu pedal çevirdi. Tam 2 yıl süren balayını cumartesi günü İngiltere'nin Plymouth kentine vararak tamamlayan Londralı çift, 674 gün süren maceralarına Yeni Zelanda'dan başladı.

TÜRKİYE'DEN DE GEÇTİLER

Uzun yolculukları boyunca sel ve deprem gibi doğal afetler de yaşayan çift, Türkiye'nin de aralarında yer aldığı pek çok ülke gezdi. Bu ülkeler sırasıyla Yeni Zelanda, Avustralya, Malezya, Endonezya, Tayland, Laos, Kamboçya, Vietnam, Çin, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Türkiye, Yunanistan, İtalya, Fransa. Plymouth'a bir feribotla vardıklarında aileleri ve arkadaşlarından oluşan kalabalık bir grup tarafından alkışlarla karşılanan çift, böyle bir deneyim yaşadıklarından dolayı çok mutlu olduklarını söyledi.

28 KEZ EVEREST'E!..

Steve Turner'ın babası Ian, oğlu ve gelinini karşıladıktan sonra, "Evden iki yıl önce ayrıldıklarında onlardan bir söz istedim: 'Yolculuklarını iki haftada tamamlasalar bile eve birlikte gelmelerini...' Ama anlaşılan iki yılı çöllerde, yağmur ormanlarında, zorlu hava koşullarına karşı mücadele ederek, sokak köpeklerinden kaçarak, sel ve hatta deprem yaşayarak geçirmişler" dedi. Steve Turner, Çin'in Dingşi kentinden temmuzda geçerken, 95 kişinin öldüğü bir depremle sarsıldıklarını, kendilerini en çok şaşırtan ülkenin ise Kırgızistan olduğunu söyledi. "Bu kadar güzel olduğunu hiç bilmiyorduk. Dağlar ve göçebe, at üzerinde yaşayan insanlar, geceleri gökyüzünde yıldızları sayabildiğiniz muhteşem bir gökyüzü vardı" diyen Turner, yolculukları boyunca insanların kendilerine çok iyi davrandığını, yol üzerindeki insanların çikolata, soğuk içecek gibi hediyeler verdiğini, evlerinde ağırladıklarını belirtti. Çiftin bisikletle tırmandığı 250 bin metrelik yolun Everest Dağı'nın 28 kez tırmanılmasına eşit olduğu belirtiliyor.

BİSİKLETE BİR BİNDİ PİR BİNDİ
Balayına çıkana kadar bisiklete hiç binmeyen gelin Kat Turner, yağmur ormanlarından ve çöllerden geçerken oldukça zorlandığını ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
32 bin km'lik balayı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN