Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Merkel: "Yaptırım kararı kolay verilmedi"

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa'nın Ukrayna krizinde harika bir birlik ortaya koyduğunu ancak Kırım'daki referandum konusunda Kiev hükümetiyle görüşmeyi reddeden Rusya'ya yönelik yaptırım uygulanması kararının kolay bir şekilde verilmediğini belirtti.

Giriş Tarihi: 18.3.2014 09:55 Güncelleme Tarihi: 18.3.2014 10:00
Almanya Başbakanı Merkel, İtalyan mevkidaşı Matteo Renzi ile Berlin'de bir araya geldi. İkili, gerçekleştirdikleri toplantı sonrasında basın mensuplarının karşısına geçerek açıklamalarda bulundu. Rusya'ya yönelik yaptırımlar kararının kolay verilmediğini vurgulayan Merkel, 'Amacımız bu değildi. Biz, müzakere yapılmasını ve diplomatik bir çözüm bulunmasını istiyorduk. Ancak dünkü sözde referandumla uluslararası hukukun açık bir şekilde ihlal edilmesi bu kararı vermemizi gerektirdi. Avrupa'nın bu şekilde harika bir birlik göstermiş olmasından memnuniyet duyuyorum' şeklinde konuştu.

İtalya'nın Renzi tarafından açıklanan ekonomik reformlarına da değinen Merkel, bu reformların büyüme ve istikrar arasındaki dengeyi sağladığını kaydederek, söz konusu reformlara verdiği güçlü desteği dile getirdi. Alman Başbakan, 'Çok etkilendim. İtalya'da yapısal bir değişiklik görüyoruz' dedi.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi de basın toplantısında yaptığı konuşmada, ağırlıklı olarak İtalya'daki reformlardan bahsetti. İtalya'nın, reformların Brüksel, Berlin veya diğer başkentler istediği için yapılması gerektiğini düşünmekten vazgeçmesi gerektiğini vurgulayarak, 'Bizim için en doğrusu bu olduğu için yapacağız' diye konuştu. Renzi, bu reformların geri çevrilemez olduğunu belirtirken, bu reformların, ülkesinin Avrupa'ya olan bağlılıklarına ters düşmeyeceği garantisini verdi. Renzi, 'İtalya, AB'nin gerekliliklerine saygı duyacaktır' dedi.

Ukrayna krizi konusunda da açıklamalarda bulunan Renzi, Kırım'ın bağımsızlığına yönelik referandumu yasadışı olarak kabul ettiklerini ifade etti. İtalyan Başbakan ayrıca İtalya, Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinin Rusya ve Ukrayna ile 'kuvvetli diyalog kanallarını' açık tutabilmek için birlikte çalıştıkları mesajını verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkel: "Yaptırım kararı kolay verilmedi"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN