Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ukrayna bölündü yaptırım başladı

Kırım Parlamentosu, Rusya'ya bağlanmak için resmi başvuru yaptı. Rusya Devlet Başkanı Putin, Kırım'ın bağımsızlığını tanıdığına ilişkin kararnameyi imzalarken ABD ve AB Rusya'ya yeni yaptırımlarla yanıt verdi

Giriş Tarihi: 18.3.2014
Ukrayna'nın azledilen Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in kasım ayında Rusya'yı tercih ederek, Avrupa Birliği (AB) ile ekonomik iş birliği anlaşmasını imzalamaktan vazgeçmesiyle başlayan krizin ardından korkulan oldu ve Ukrayna ikiye bölündü. Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde pazar günü yapılan referandumun resmi sonuçlarına göre 1 milyon 200 bin seçmenin yüzde 89,5'u oy kullandı. Katılanların yüzde 97'si Ukrayna'dan bağımsızlık yönünde oy kullandı. Kırım Parlamentosu, dün vakit kaybetmeden Rusya'ya katılmak için resmi başvuruyu yaptı. Kırım, "Sivastopol'un özel statüye sahip olacağı bağımsız Kırım devletini ilan ediyoruz. Birleşmiş Milletler ve tüm ülkelere Kırım halklarının kurduğu bağımsız devleti tanımaları çağrısında bulunuyoruz" mesajını verdi. Ancak Ukrayna'daki yeni yönetim Kırım'daki referandum sonuçlarını tanımayacağını açıkladı. ABD ve AB referandumun yasadışı olduğunu duyurdu. NATO da Rusya'yı yarımadayı ilhak etmemesi konusunda uyardı. Kırım Parlamentosu ayrıca Rusya'ya bağlanmak için resmi başvuru yaptı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise Kırım'ın bağımsızlığını tanıdığına ilişkin kararnameye imza attı. AB dün ayrıca 13'ü Rusya'dan ve 8'i Kırım'dan olmak üzere kimlikleri açıklanmayan 21 kişiye yaptırım kararı aldı. AB'nin ardından ABD'den de Rusya'ya karşı Soğuk Savaş'tan bu yana en geniş kapsamlı yaptırım kararı çıktı. Beyaz Saray, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in iki danışmanı, Başbakan Yardımcısı Dmitry Rogozin, Kırım lideri Sergey Aksiyonov ve Yanukoviç'in de aralarında bulunduğu 11 kişi hakkında seyahat yasağı ve ABD'deki malvarlıklarını dondurma gibi yaptırım kararı aldı. Ukrayna ile Rusya arasındaki ateşkesin 21 Mart'ta son bulacak olması ise endişeleri artırıyor. Kırım'daki Rusya yanlısı askerlerin Ukrayna üslerine saldırmasından korkuluyor. Ukrayna, 20 bin yedek askeri silah altına çağırdı.

Rus parası ve saatine geçildi
Kırım yönetimi, Rusya'nın para birimi olan rubleyi ikinci resmi para birimi olarak kabul etti ve saatini Moskova'ya göre ayarlayarak iki saat ileri aldı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise, Kırım'ın bağımsızlığını tanıdığına ilişkin kararnameyi imzaladı. Putin'in, parlamentoda Kırım'ı resmen kabul eden bir açıklama yapması bekleniyor. Ukrayna yönetimi ise dün Moskova'daki elçisini Kiev'e çağırdı.

Kırım'a karşılık Kosova mı?
ABD'nin'gayrimeşru' kabul ettiği Kırım'daki referandum sonucunun ardından ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i arayarak, referandumun uluslararası hukuka aykırı olduğunu söyledi. Ancak Putin, Kırım'daki referandumun tıpkı halkın çoğunluğunun isteğiyle referandum yapıldıktan sonra bağımsızlığını kazanan, ancak Rusya'nın tanımadığı Kosova örneğini gösterdi. Rusya, Batı'yı referandum konularında çifte standart uygulayarak İskoçya ve İspanya'nın Katalonya bölgesinde eylül de yapılacak referandumlara itiraz etmemekle suçluyor. Putin yanlısı Rus TV sunucusu Dimitri Kiselyov ise Rusya'nın ABD'yi umursamadığını belirtmek üzere, "Rusya, ABD'yi radyoaktif bir küle döndürebilecek tek ülke" dedi.

Tatarlar'a "Buradan defol" tacizi
Kırım nüfusunun yüzde 14'ünü oluşturan ve 1944'te Rusya'dan sürülen Tatarların Rusya yönetimini istemediğini açıklaması ve referanduma katılmamaları üzerine Tatarlara saldırılar başladı. Daha önce Bahçesaray kentinde sahip oldukları bir otel ve arabaları ateşe verilen Tatarlara yönelik duvarlara "Kırım'dan defolun" yazıldı. Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı Refat Çubarov, "Eğer Kırım Rus kontrolüne girerse, Rusya yanlıları milletimize karşı böyle yollara başvurabilirler. Milletimizde böyle büyük şüpheler var" sözleriyle endişelerini dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ukrayna bölündü yaptırım başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN