Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'den sert açıklama

"Nazilerin geri geldiğini ve Ukrayna'yı ele geçirdiğini düşünürsünüz"

Giriş Tarihi: 19.3.2014 02:12 Güncelleme Tarihi: 19.3.2014 02:46
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, "Eğer Ukrayna'nın doğusundaysanız, oldukça abartılı bir şekilde Rusya televizyonunun bombardımanına tutuluyorsunuz. Sanki Nazilerin geri geldiğini ve Ukrayna'yı ele geçirdiğini düşünürsünüz" dedi.

ABD yönetimi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kırım'ın Rusya'ya bağlanmasını öngören anlaşmaya imza atmasını kınayarak, bu ülkeye yönelik yaptırımların artacağını belirtti.

Kerry, üniversite öğrencileriyle bir araya gelerek onların sorularını yanıtladı.

Konuşmasının başında Kırım'daki son gelişmelere değinen Kerry, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'ın konuşmasının kendisini şaşırttığını ve hatta Putin'in yorumlamaları karşısında hayal kırıklığı yaşadığını kaydetti. Kerry, "Affınıza sığınarak söylüyorum ama sahada ne olduğuyla veya gerçeklere göre yaşamıyorlar. Putin tarihe kendi bakış açısıyla bakabilir ama yaptıklarıyla hem kendisi hem de Rusya tarihin yanlış tarafındalar" dedi.

Rusya'nın ortaya koyduğu tarzdaki bir milliyetçiliğin artmasının tehlikesine işaret eden Kerry, bunun İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana kaçındıkları bir şey olduğunu hatırlattı. Kerry, bugün gelinen noktada milliyetçilik ateşini artırmanın "yeteri kadar kötü bir durum" olduğunu dile getirerek, "Geriye dönüp bu tür milliyetçi ateşlemenin yarattığı tutkuya ve İkinci Dünya Savaşı'na götüren tarihe bakmamız lazım" diye konuştu.

Kerry, Rusya'nın mevcut politikalarına devam etmesi halinde, bunun bedellerinin olacağından kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini ifade etti.

Ukrayna konusunda kendisine Kosova örneğinin verildiğini belirten Kerry, "Bu artık bir model değil" diye konuştu.

Kerry, "Rusya askerlerinin Kırım'a müdahale ettiği sırada Kırım'da aslında kimsenin korunmaya ihtiyacı olmadığını, hatta o anda tek korunmaya ihtiyaç duyanların başlarına silah dayanan Ukrayna askerleri olduğunu" kaydetti.

Kerry, bir soru üzerine, birkaç hafta önce Kiev'de olduğunu ve Rusya'nın propagandaları türü şeyleri duyduğunu belirterek "Eğer Ukrayna'nın doğusundaysanız, oldukça abartılı bir şekilde Rusya televizyonunun bombardımanına tutuluyorsunuz. Sanki Nazilerin geri geldiğini ve Ukrayna'yı ele geçirdiğini düşünürsünüz" diye konuştu.

"YAPTIRIMLAR ARTACAK"

ABD yönetimi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kırım'ın Rusya'ya bağlanmasını öngören anlaşmaya imza atmasını kınayarak, bu ülkeye yönelik yaptırımların artacağını belirtti.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, günlük basın brifinginde, "Rusya'nın Ukrayna'nın Kırım bölgesini resmen ilhak etme yönünde attığı adımları kınıyoruz. Böyle bir eylem, uluslararası barış ve güvenliğe tehdit ve uluslararası hukuka aykırı" dedi.

"Kırım'daki referandum sonuçları ve Ukrayna'nın bir bölgesini kanunsuz biçimde ilhak etme girişiminin, ABD ve uluslararası toplum tarafından asla tanınmayacağını" vurgulayan Carney, Rusya'nın bu eyleminin "bedellerinin" olacağını ve "Rusya izlediği yolu değiştirene kadar bu bedellerin artacağını" ifade etti.

"Yaptırımlar artacak" ifadesini kullanan Carney, dün açıkladıkları, bazı Rus yetkililere yönelik seyahat yasağı, malvarlıklarının dondurulması gibi adımları içeren yaptırım listesinin genişlemesi yönünde çalışma yürütüldüğünü ve bunların arkasının geleceğini belirterek, "Eğer Rusya izlediği yolu değiştirmeyi reddederse, bizim, dünya genelindeki dostlarımız ve müttefiklerimizin ve genel anlamda küresel ekonominin uyguladığı daha fazla bedele maruz kalacak" diye konuştu.

Carney, ilave yaptırımların ne zaman açıklanacağına dair bir takvim vermedi.

İNGİLTERE BAŞBAKANI: ULUSLARARASI HUKUKUN AÇIKÇA İHLALİ

İngiltere Başbakanı David Cameron, Rusya yönetiminin Kırım'ı Rusya'ya bağlama ile ilgili attığı adımların "Uluslararası hukukun açıkça ihlali" olduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Putin'in Kırım ile ilgili açıklamalarını değerlendiren Cameron, "Putin'in Kırım'ı Rusya topraklarına katma teşebbüsüyle ilgili bugün attığı adımlar uluslararası hukukun açıkça ihlali ve Avrupa kıtası geneline soğuk bir mesaj gönderiyor" dedi.

İngiltere'nin uluslararası düzenin istikrar ve güvenliğine bağlı olduğunu vurgulayan Cameron, "Bu, kural temelli bir sisteme dayalı ve bunu görmezden gelenler sonuçlarıyla yüzleşir. Bu yüzden AB ve ABD yaptırım uyguladı zaten. Rusya'nın, bir Rus silahının namlusunda düzenlenen sahte referandum temelinde sınırlarını değistirmek için güç kullanması tamamen kabul edilemez. Putin'in, Rusya'nın daha ciddi sonuçlarla yüzleşeceğinden süphesi olmasın. Perşembe günü buluştuğumuzda AB'nin daha fazla önlemler alması için Avrupalı liderlere baskı yapacağım" diye konuştu.

Putin'in önünde iki seçenek olduğunu vurgulayan Cameron, "Ya gerginliğin azaltılması yolunu seç ya da artan izolasyon ve sıkı yaptırımlarla yüzleş" ifadesinilerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'den sert açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN