Gazze'de K-9'lar iş başında

Gazze polisi, uyuşturucuyla mücadele başta olmak üzere çeşitli güvenlik alanlarında polis köpekleri diğer adıyla K-9'ları kullanmaya başladı.

Giriş Tarihi: 19.3.2014 14:22

Mısır'daki darbeden önce Gazze'ye getirilen köpekler, 2012 Aralık ayında kurulan K-9 Birimi'nde yurtdışında eğitim almış uzmanlar tarafından eğitildi. Gazze polisinin 5 aydır kullanılan K-9'larla gerçekleştirdiği operasyonlarda başarı sağladığı kaydediliyor.

Narkotiğe bağlı K-9 Köpekleri Birimi'nden sorumlu Muhammed Burniye, "Mısır'da ordu yönetime el koymadan önce elemanlarımızı eğitim almaları için Mısır'a gönderdik. Köpeklerin sayısı şu anda16'ya ulaştı. Birimimizde bulunan polis köpeklerinin sayısı sınırlı. Bu alanda tecrübe ve imkanlar da kısıtlı. K-9'lar uyuşturucu ve satıcılarının bulunması için düzenlenen operasyonlarda gerçekten fayda sağlıyor. Polis köpekleri, operasyonların yüzde 30'una katıldı ve başarı sağladı" dedi.

Uyuşturucuyla Mücadele Birimi'nin sınırlı sayıda köpeğe sahip olduğunu ve bazılarının Belçika, Almanya asıllı olduklarını belirten Burniye, Uyuşturucuyla Mücadele Birimi çalışanlarının, uyuşturucunun gizlendiği mekanların aranmasında, özellikle geniş tarım alanlarına gömülen uyuşturucuların bulunmasında yaşadıkları zorlukların önüne geçmek için K-9 Birimi'nin geliştirilmesini istediğini ifade etti.

Max, Lesi gibi isimler verilen 2-3 yaşlarındaki K-9'ların uyuşturucu, patlayıcı ve sınır kapısından gelen kamyonları arama, yaralı ve ölü kişileri bulma gibi güvenlik alanlarında kullanıldığını belirten Burniye, polisin bu birimi ve köpeklerin kullanım alanlarını genişletmek istediğini ancak İsrail'in uyguladığı ambargonun bunun önünde bir engel teşkil ettiğini sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazze'de K-9'lar iş başında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN