Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İngiltere 12 köşeli madeni paraya geçiyor

İngiltere'de bugün yapılacak bütçe görüşmelerinde, piyasadaki sahte paraları yok etmek için Maliye Bakanı George Osborne'un yeni dizayn edilen 12 köşeli madeni paranın kullanımına geçileceğini duyurması bekleniyor.

Giriş Tarihi: 19.3.2014 09:58 Güncelleme Tarihi: 19.3.2014 10:18
Geçtiğimiz günlerde dizayn edilmesi sonrası kraliçeye gösterilen 12 köşeli madeni paranın 2017 yılında kullanıma başlanması planlanıyor. İngiltere'de daha önce de 1937 yılından 1971 yılına kadar 12 köşeli para kullanılmıştı. Yetkililer yapılan değişim sonrası 12 köşeli dizayn edilen yeni 1 poundun, değişimden önce kullanılan madeni paraya benzediğini ifade ediyor. Yetkililer ayrıca yeni madeni paraya geçilmesinin sebebi olarak piyasadaki sahte para miktarını gösterirken, madeni paranın dünyada kopyası yapılabilecek en zor madeni para olduğu belirtti.

Öte yandan tıpkı Euro gibi gümüş ve altın renkte olacak yeni madeni paranın beraberinde bazı sorunlar doğuracağını ifade ediliyor. Yeni paranın gelişiyle otomat makineleri ve madeni para atarak çalışan benzeri cihazların değiştirilmek zorunda kalınacağını kaydeden yetkililer bunun firmalar için belirli mali yükleri olacağını kaydetti.

İngiltere'de son yayınlanan raporlara göre ülkede 45 milyon tane sahte madeni 1 pound bulunduğu ve bunun piyasadaki madeni para oranının yüzde 3'ünü oluşturduğunu belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiltere 12 köşeli madeni paraya geçiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN