Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kırım'a girişlerine izin verilmedi

Kırım'a giden Ukrayna Başbakan Yardımcısı Yarema ve Savunma Bakanı Tenyukh'un Kırım'a girmesine izin verilmedi.

Giriş Tarihi: 19.3.2014 16:16
Ukrayna Başbakan 1. Yardımcısı Vitaliy Yarema ve Savunma Bakanı İgor Tenyukh'un, gerginliğin önlenmesi ve silahlı çatışmaya dönüşmemesi için görüşmeye gittiği Kırım'a girişine izin verilmedi.

Ukrayna Sosyal Politika Bakanı Lyudmila Denisova, Ukrayna Başbakan 1. Yardımcısı Yarema ve Savunma Bakanı Tenyukh'un, gerginliğin önlenmesi ve silahlı çatışmaya dönüşmemesi için görüşmeye gittiği Kırım'a girişine izin verilmediğini kaydetti.

Denisova, bunun üzerine bugün Ukrayna Güvenlik ve Savunma Kurulu toplantısının yapılmasına karar verildiğini belirterek, Kurul'da Kırım'daki durumun ele alınacağını ifade etti.

Tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kırım Başbakanı Sergey Aksenev de basına yaptığı açıklamada, Ukraynalı yöneticilerin Kırım'a girişine izin verilmeyeceğini kaydederek, "Kırım'da onları kimse beklemiyor. Kimse onların Kırım'a girmesine izin vermez ve geri gönderilirler" ifadesini kullanmıştı.

Demokrasi için Reformlar İttifakı lideri milletvekili Vitaliy Kliçko da Kırım'da konuşlandırılan Ukrayna askerlerinin geçici olarak Kırım'dan çıkarılması gerektiğini kaydederek, Ukrayna vatandaşlarının can güvenliğini ve hayatını riske atamayacaklarını vurguladı.

Kliçko, Ukrayna askerlerinin Kırım'dan çıkarılmasına ilişkin acilen karar alınması gerektiğini, ayrıca bu vatandaşlar için gereken ev ve diğer altyapının hazırlanması gerektiğini söyledi. Kliçko, Kırım'ın Ukrayna toprağı olduğunu ve bundan sonra da böyle kalacağını ifade ederek, "Şu anda Kırım'ın işgal altındaki bir bölge" olduğunu dile getirdi.

Bu arada, Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, Kırım'da görev yapan emniyet görevlilerinin Kırım'dan çıkarılmasına Güvenlik ve Savunma Kurulu'nun karar vereceğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırım'a girişlerine izin verilmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN