Rus yanlıları karargahı ele geçirdi

Ukrayna'nın, Kırım'ın Sivastopol kentinde bulunan Karadeniz donanması karargahının Rus yanlısı güçlerin kontrolüne geçtiği bildirildi. Kazakistan ise Kırım'ın Rusya'ya bağlanmasının kabul edildiği referandumu tanıdı.

Giriş Tarihi: 19.3.2014 11:36 Güncelleme Tarihi: 19.3.2014 14:36
Rusya yanlısı eylemcilerin, Ukrayna'nın Kırım'daki Karadeniz Donanması karargahına girdikleri ve kontrolü ele geçirdikleri bildirildi.

Ukrayna'dan tek taraflı bağımsızlığını ve Rusya'ya katıldığını ilan eden Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde hareketlilik yaşandı.

Yüzlerce maskeli kişinin, Sivastopol kentindeki Ukrayna'ya ait Karadeniz Donanması karargah binasına sis bombası attığı ve Rus bayrağı çektiği belirtildi.

AA MUHABİRİ TARTAKLANDI

Kırım'daki gelişmeleri takip eden ve olayların yaşandığı karargah yakınlarında bulunan Anadolu Ajansı muhabiri de Rusya yanlısı maskeli kişiler tarafından tartaklandı ve tehdit edildi.

KAZAKİSTAN TANIDI

Kazakistan, ise Kırım'ın Rusya'ya bağlanmasının kabul edildiği referandumu tanıdı. AB ve ABD, referandumu tanımadığını duyurmuştu.

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada, referandum sonucunu, halkın iradesinin özgür ifadesi ve ulusların kendi kaderini tayin hakkının uygulanmasının manifestosu olarak değerlendirdi.

Kazakistan'ın, Birleşmiş Milletler Sözleşmesi çerçevesinde uluslararası hukukun temel ilkelerine olan bağlılığının vurgulandığı açıklamada, Kırım için yapılan referandum sonrası oluşan durumun hukuki ve barışçıl anlamda çözüme kavuşturulması temenni edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rus yanlıları karargahı ele geçirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN