Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'den Rusya'ya bir şok daha!

ABD Başkanı Obama, son günlerdeki gelişmelerin ardından Rusya'ya yönelik yaptırımları artırma kararı aldıklarını söyledi.

Giriş Tarihi: 20.3.2014 17:49 Güncelleme Tarihi: 20.3.2014 21:56
ABD'den Rusyalı yetkililere yaptırım kararı geldi. ABD, Rus yetkililere seyahat yasağı koydu, mal varlıklarını dondurdu.

ABD Başkanı Barack Obama
, yaptırım listesindeki üst düzey Rus yetkili sayısını artırma kararı aldıklarını, bankalar gibi Rus yönetimine kaynak sağlayan bazı kurumlarla Rus ekonomisi için "anahtar sektörlere" yönelik yeni yaptırımlar getirdiklerini açıkladı.

OBAMA SERT KONUŞTU

ABD Başkanı Barack Obama, ABD olarak Rus hükümetinin üst düzey yetkililerine, Rus yönetimine yakın siviller ile bir bankaya yaptırım yoluna gittiklerini, aynı zamanda Rus ekonomisinin kilit sektörlerine yaptırım uygulamak için yetki veren yeni bir başkanlık emri imzaladığını açıkladı.
Obama, Beyaz Saray bahçesinde kameraların karşısına geçerek, Ukrayna'daki gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

"KIRIM'DAKİ REFERANDUM GAYRİMEŞRU"

Son günlerde Ukrayna'da yaşananlardan derin endişe duymaya devam ettiklerini belirten Obama, "Kırım'da gayri meşru bir referandum, Rusların Kırım'ı ilhak ettiği kanuni olmayan adımı ile Kırım'daki ve doğu ile güney Ukrayna'daki halka yönelik tehditlerinin de aralarında bulunduğu tehlikeli riskin yükselişini gördük" dedi.

Rusya hükümetinin yaptığı tüm seçimlerin, Ukrayna hükümetinin yanı sıra tüm uluslararası toplum tarafından reddedildiğine vurgu yapan Obama, "Bu seçimlerden dolayı, ABD bugün, söylediğimiz gibi, Rusya'ya ilave bedeller ödetmek için harekete geçiyor. Rusya'nın Ukrayna'daki ilk müdahalesine yönelik imzaladığım başkanlık emrinden yola çıkarak, Rus hükümetinin daha fazla üst düzey yetkililerine yaptırımlar uyguluyoruz" ifadesini kullandı.

PUTİN'E DESTEK VEREN BANKAYA YAPTIRIM

Obama, bunun yanında, Rus liderine destek sağlayan etkili ve önemli kaynakları olan birçok kişi ile bu kişilere destek veren bir bankaya yönelik yaptırım getirdiklerini duyurdu.

Rusya'nın Kırım'da yaptıklarına karşılık verilen yanıtların bir parçası olarak bu adımları attıklarını belirten Obama, "Rusya'nın, ordusunu, Ukrayna'nın doğusu ve güneyinde daha fazla istilaya yöneltebilecek şekilde tutmasını dünyanın büyük bir kaygıyla izlediğini" bildirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'den Rusya'ya bir şok daha!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN