Kuşatma sırası üslerde

Giriş Tarihi: 20.3.2014

Ukrayna'nın Kırım'daki donanma karargâhı ve bir askeri üssü, Rusya yanlısı silahlı sivil birliklerce kontrol altına alındı. Ukraynalı bakanların Kırım'a girişine ise izin verilmedi

Kırım'da pazar günü yapılan referandumdan çıkan "Ukrayna'dan ayrılma ve Rusya'ya bağlanma kararını" hiç zaman kaybetmeden uygulamaya geçiren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, önceki gün Kırım'ı Rus topraklarına katmayı onaylayan imzayı attı; dünse sivil Rus birlikleri Kırım'daki Ukrayna Karadeniz Filo Komutanlığı'nı ele geçirdi. Yüzü maskeli ve çoğu silahsız "savunma birlikleri", Kırım'ın Sivastopol kentindeki komutanlığın içine gözyaşartıcı bomba atıp kapısını traktörle kırarak içeri girdi. Karargâhtaki kontrolü elen geçirip göndere Rus bayrağı çeken sivil güçler, Kırım'ın başkenti Simferopol'deki Perevalnoye köyünde bulunan Ukrayna üssünü de kuşattı. Ukrayna'nın Karadeniz Donanma Birliği Komutanı Serhiy Hayduk'unsa sivil güçlerce gözaltında tutulduğu açıklandı. Bunun üzerine Kiev hükümeti, silahlı kuvvetlerine savunma amaçlı silah kullanma yetkisi verdi. Ukrayna Başbakan Baş Yardımcısı Vitaliy Yarema ve Savunma Bakanı İgor Tenyukh'un, gerginliğin önlenmesi ve silahlı çatışmaya dönüşmemesi için görüşmeye gittiği Kırım'a girişine izin verilmedi. 1 Ocak 2015'e kadar Rusya'ya geçiş sürecinin tamamlanmasını öngören anlaşmayı dün Kremlin'den Rusya parlamentosu Duma'ya gönderen Putin ise, Kırım'da yaşayan emeklilerin maaşlarına zam yapılması talimatını da verdi. ABD ve AB'nin iki aşamalı olarak açıkladığı ekonomik yaptırımların yolundan döndüremediği Rusya ile Ukrayna arasında devreyeyse şimdi BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon giriyor. Ban bugün Moskova, yarın Kiev'de olacak. AB, Ukrayna'ya dün 1 milyar dolar yardım paketini vereceğini açıklarken, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden Washington'ın yıkılan SSCB'ye bağlı ülkelerinde de aynı durumun yaşanmaması için NATO aracılığıyla Baltık ülkelerine asker gönderebileceğini açıkladı.

Sırada Kazakistan ve Belarus mu var?
Moldova'nın Rusya yanlısı Transdinyester bölgesinde Kırım örnek gösterilerek yapılan bağımsızlık çağrılarının ardından, Kazakistan ve Belarus'tan da Rusya'ya katılma sesleri yükseliyor. Rus devlet televizyonunda yayımlanan bir programda eski Sovyet ülkeleri Belarus ve petrol ve doğalgaz kaynaklarına sahip Kazakistan'ın da Rusya'ya katılması ihtimali gündeme getirildi. Kazakistan ise referandumu tanıyan ilk ülke oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuşatma sırası üslerde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN