Rusya'dan ABD'ye yanıt geçikmedi

ABD'nin Ukrayna ve Kırım konusundaki son gelişmeler nedeniyle üst düzey Rus yetkililere yönelik yaptırım uygulama kararına Rusya'dan sert yanıt geldi.

Giriş Tarihi: 20.3.2014 21:11 Güncelleme Tarihi: 20.3.2014 22:32
Rusya, dokuz ABD'li yetkiliye yaptırım kararı aldı. ABD Başkanı Barack Obama, ise yaptığı açıklamada ABD'nin Rusya'nın Kırım politikası üzerine aldıkları yaptırım kararlarının artarak devam edeceğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ABD'nin Kırım'daki gelişmeler üzerine sunduğu yaptırım listesine işaret edilerek, "Rusya, buna karşılık aynı sayıda ABD'li yetkiliye yaptırım getiriyor" denildi.

Yaptırım yoluna gidilmesinin "çift taraflı olduğu" belirtilen açıklamada, "Amerika tarafı, Kırım halkının uluslararası kurallara ve BM'nin tüzüğüne uygun bir şekilde Rusya'ya bağlanma kararı aldığını itiraf etmek istemiyor" denildi. Açıklamada, "Şüphe olmasın ki, her düşmanca hamleye aynı şekilde karşılık vereceğiz" ifadeleri yer aldı.

Rusya'nın yaptırım gerekçesi bu ifadeyle izah edildikten sonra dokuz kişilik listeye yer verildi. Listede şu isimler yer aldı:

1. Caroline Atkinson – Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı
2. Benjamin Rhodes - Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı
3. Daniel Pfeiffer – Beyaz Saray danışmanı
4. Harry Reid – Senato Çoğunluk Lideri
5. John Boehner - Temsilciler Meclisi Başkanı
6. Robert Menendez – Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı
7. John McCain - Senatör
8. Mary Landrieu - Senatör
9. Daniel Coates – Senatör

ABD'DEN 16 YETKİLİYE YAPTIRIM

ABD Hazine Bakanlığı, Ukrayna konusundaki son gelişmeler nedeniyle, 16 Rus yetkilisi, Rus yetkililere materyal desteği verdiği gerekçesiyle dört kişi ile bir Rus bankasına yaptırım getirmişti.

Bakanlığın açıklamasına göre, yaptırım getirilen 16 Rus yetkilisinin isimleri şöyle:

"Viktor Ozerov, Vladimir Dzhabarov, Evgeni Bushmin, Nikolai Ryzhkov, Sergei Zheleznyak, Sergei Mironov, Aleksandr Totoonov, Oleg Panteleev, Sergey Naryshkin, Victor Ivanov, Igor Sergun, Sergei Ivanov, Alexei Gromov, Andrei Fursenko, Vladimir Yakunin, and Vladimir Kozhin".
Açıklamada, Rusya yönetimine "yakın çevreler" olarak tanımlanan üst düzey Rus yetkililerine materyal ve diğer destekleri sağladıkları veya onlar adına hareket ettikleri gerekçesiyle yaptırım getirilen isimler ise şunlar:

"Gennady Timchenko, Arkady Rotenberg, Boris Rotenberg ve Yuri Kovalchuk".

Ayrıca, Rusya devlet yetkililerine desteği nedeniyle "Bank Rossiya"ya da yaptırım uygulanacağı bildirildi.

Bu kapsamda, yaptırım listesine alınan kişi ve kurumların ABD'deki varlıkları dondurulurken; ABD vatandaşlarının bu kişi ve kurumlarla ticareti de yasaklandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'dan ABD'ye yanıt geçikmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN