Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya'dan Ukrayna askerlerine üç öneri

Ukrayna'dan tek taraflı bağımsızlığını ve Rusya'ya katıldığını ilan eden Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Akmescit yakınlarındaki Rus askerlerinin kontrolündeki Perevalne Ukrayna askeri üssündeki gergin bekleyiş devam ediyor.

Giriş Tarihi: 20.3.2014 19:46 Güncelleme Tarihi: 20.3.2014 19:48
Rusya'nın Kırım'da bulunan Ukrayna askerlerine üç öneri sunduğu iddia edilirken, öneriler, Ukrayna askerlerinin yerlerinde kalarak Rusya'ya hizmet etmeleri, görevlerinden istifa etmeleri ya da kendilerine açılacak güvenli yolla Ukrayna'ya dönmelerini içeriyor.

Adını vermek istemeyen Ukraynalı bir asker yaptığı açıklamada, "Kalmak isteyen askerler de var fakat tam olarak kimlerin ne karar verdiğini bilmiyorum. Ama Ukrayna'ya dönmek isteyen askerlerin ailelerinin şu an hazırlandıklarını, yarın ve öbür gün kendilerine sağlanacak araçlarla güvenli bir şekilde Ukrayna'ya döneceklerinin söylendiğini biliyorum" dedi.

"BİZ KIRIMLIYIZ"

Perevalne Ukrayna askeri üssü girişinde nöbet tutan Rus askerlerinin yanında kamp kurmuş ve kendilerini "Kırım Halk Ordusu (Öz Savunma Gücü)" olarak tanıtan gruptan, askeri forma giyen ve adını vermek istemeyen bir kişi, yaptığı açıklamada; "Biz Kırımlıyız. Burada beklememizin sebebi, meydana gelebilecek herhangi bir provokasyona imkan vermemek. Ukrayna askerlerine üç seçenek sunduldu. İsterlerse burada kalarak Rusya ordusuna hizmet edebilirler, isterlerse aileleriyle birlikte Ukrayna'ya güvenli bir şekilde dönebilirler ya da görevlerinden istifa ederek kışlaları terk ederler" dedi.

Askeri üs etrafında bulunan lojmanlarda yaşayan aileler konuşmaktan çekinirken, askeri üsten de açıklama gelmedi.

Ukrayna'ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde 27 Şubat 2014'te ulusal simge bulunmayan askeri üniformalı silahlı birlikler parlamento binası ve başbakanlığı ele geçirmişti. Daha sonra Kırım geneline yayılarak Ukrayna güvenlik güçlerinin bina ve tesislerini kuşatan birliklerin Rus askerleri olduğu anlaşılmıştı. Kremlin yönetimi, yarımada genelinde tüm kontrolü elinde tutan güçlerin Rus ordusuyla ilgisi olmadığını, bunların yerel halkın "öz savunma gücü" olduğunu iddia ediyor.

Rusya, Ukrayna ile arasındaki ikili anlaşmalar çerçevesinde Kırım yarımadasındaki deniz ve hava üslerinde binlerce asker bulunduruyor. 27 Şubat'tan bu yana yarımadaya yeni Rus ordu birlikleri sevk edilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'dan Ukrayna askerlerine üç öneri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN