Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya'ya yeni yaptırım uyarısı

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Kırım krizinin çözümü konusunda adım atılmazsa Avrupa Birliği'nin Rusya'ya karşı yaptırımları genişleteceğini açıkladı

Giriş Tarihi: 20.3.2014 15:22 Güncelleme Tarihi: 20.3.2014 15:23
Alman Parlamentosu'nda vekillere hitap eden Merkel, bugün Brüksel'de toplanacak AB Liderleri Zirvesi'nden Rusya'ya karşı ekonomik ve politik cezai yaptırım kararı çıkabileceğini ifade etti. AB'nin iki hafta önce aldığı yaptırım kararının ardından ikinci aşamaya geçileceğini söyleyen Merkel, yeni kararla seyahat kısıtlamasına maruz kalan ve hesapları bloke edilenlerin listesinin genişleyeceğini belirtti. Merkel AB olarak, krizin derinleşmesiyle yaptırımları üçüncü safhaya taşımaya hazır olduklarının altını çizdi.

Merkel, Rusya'nın da müdahil olduğu G8 formatının artık ölü hale geldiğini, bu sonucu Moskova'nın eylemlerine yönelik bir restleşme şeklinde niteledi. Rusya ve Almanya arasında devam hükümetler arası müzakerelerde, nisan ayındaki zirvenin tehlikeye girdiği ve Alman hükümetin müzakerelere devam edip etmeyeceğine dair karar aşasında olduğunu söyledi.

Almanya ve Rusya arasında sıkı ekonomik ilişkiler bulunuyor. Alman şirketleri Rusya'da 20 milyar Euro'luk yatırım yaparken, ikili ticaret hacmi 76 milyar Euro'nun üzerine çıktı. Almanya Rusya'ya 36 milyar Euro'luk ihracata karşılık, Rusya'dan 40 milyar 400 milyon Euro'luk mal ithal ediyor. Bu sebeple Almanya'nın ekonomik yaptırımları Rusya'yı korkutuyor.

Salı günü Moskova'da Kırımlı liderler, Rusya ile birleşme anlaşmasına imza attıktan sonra krizde tansiyon yükselmişti. Dün Kırım'da Rusya yanlıları Ukrayna'ya ait iki askeri üssü basmış bir Ukraynalı askerin ölümüne neden olmuşlardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'ya yeni yaptırım uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN