Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avustralya'dan enkaz alarmı

Avustralya Başbakanı Abbott, kayıp Malezya uçağına ait olduğu sanılan iki cisim tespit ettiklerini açıkladı. Ancak incelemeler kötü hava koşulları nedeniyle zor yürütülüyor

Giriş Tarihi: 21.3.2014
Avustralya Başbakanı Tonny Abbott, 8 Mart günü kayıplara karışan Malezya uçağının enkazına ait olduğu sanılan iki cisim tespit ettiklerini duyurdu. Abbott, cisimlerin kayıp uçağın parçaları olup olmadıklarının belirlenmesi için orduya ait 4 savaş uçağını bölgeye sevk ettiklerini bildirdi. Avustralya Deniz Güvenliği Kurumu Sözcüsü John Young, uydu görüntülerine yansıyan cisimlerin, Hint Okyanusu'nda, Avustralya'nın güney batısında bulunan Perth şehrinin 2 bin 500 kilometre açıklarında bulunduğunu açıkladı. Cisimlerden birinin 24 metre boyunda, ötekinin ise 5 metre boyutlarında olduğunu bildiren Young "Uyduda göremediğimiz başka cisimlere de rastlamamamız mümkün. Fakat bu parçalar bölgeden geçen bir gemiden düşmüş de olabilir, bundan ancak parçaları inceledikten sonra emin olabiliriz" dedi. Ancak uzman görüşlerine göre cisimlerin bulunması ve incelemeye tabi tutulması 2-3 gün sürebilir. Avustralya Hava Kuvvetleri'nin bölgeye gönderdiği uçaklar olumsuz hava koşulları nedeniyle, parçalarla göz teması kuramadan geri dönmek zorunda kaldı. 4 saatlik uçuşun ardından bölgeye varabilen uçaklar, yakıt ikmali yapabilmek için en fazla 2 saat boyunca enkaz aradıktan sonra tekrar üsse dönmek zorunda kaldı. Havadan yürütülemeyen çalışmalar, çevredeki gemilerin katılımıyla devam ediyor.

EN NET İPUCU

Muhtemel enkaz parçalarının bulunduğu bölgenin yakınlarında seyretmekte olan bir Norveç ticaret gemisi arama çalışmalarına başlarken, İngiltere'ye ait bir tetkik gemisi de enkazın yerini tespit etme göreviyle bölgeye sevk edildi. Malezyalı yetkililer, Avustralya hükümeti tarafından yayınlanan uydu görüntülerini "şimdiye kadarki en net ipuçları" olarak nitelendirirken, uçağın akıbeti hakkında henüz somut bir bilgi bulunamadı. Uzmanlar, "Parçaları bize uçağın kokpitinde neler olduğunu anlatamayacak. Bunu ancak kara kutuyu bulunca öğrenebiliriz. Fakat parçaların uçağa ait olduğu ispatlanırsa arama çalışmalarının nereye odaklanması gerektiğini bileceğiz" diyor.

PARALELİN 'BEDDUA DÜŞÜRDÜ' YALANI
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız A Haber'de paralel yapının ablalarının ev ev dolaşarak Başbakan Erdoğan'ın, Türkiye'den Malezya'ya 60 milyar dolar kaçırdığını ve Malezya uçağının da beddualar neticesi paraları taşırken düştüğü yalanını anlattıklarını söyledi. Yıldız şöyle konuştu: "Başbakanımıza refakatle ocak ayının başında önce Japonya sonra Singapur ve Malezya'ya gittik. Bunlar önceden planlanmıştı Ama şöyle bir kurgu yapıldı. 60 milyar dolar. Bu parayı Sayın Başbakan uçağa dolduruyor. 'Elimizden çıkarmamız lazım' diyor. Japonya ve Singapur'a teklif ediyor kabul edilmiyor, Malezya kabul ediyor. İçeriden balyalar dolusu, kilogramına kağıt olarak bile baktığınızda fiziksel olarak alamayacak paralar indiriliyor. Böyle bir senaryo aklınıza gelir mi? Kaybolan uçakla birlikte bu paralar taşınırken beddua sonucunda bu uçak düşüyor. Bunu söyleyen bir abla, bir ağabey oluyor. Şimdi soru şu, bu kurumsal bir söylem midir, yoksa sınır tanımayan bir nevi prensip kural tanımayan aleyhte konuşun da ne konuşursanız konuşun diyen bir salahiyet midir? Buna 30 tane örnek verebiliriz. Bunu konu ettiğimizde yapıdaki arkadaşlar diyor ki bunu uyduruyor musunuz. Hayır uydurmuyoruz. Bir yerde bir noktada söyleniyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avustralya'dan enkaz alarmı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN