Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ukrayna askerini çekti yaptırım savaşı başladı

Rusya'ya bağlanan Kırım'da 25 bin Ukrayna askeri geri çekilmeye başladı. ABD ise Rusya'ya karşı uygulanacak yaptırımları genişlettiğini duyurdu. Moskova da karşı yaptırımlar açıkladı

Giriş Tarihi: 21.3.2014
Kırım' ın Sivastopol kentindeki Karadeniz Filosu ve başkenti Akmescit'teki (Simferopol) askeri üssü Rusya yanlısı savunma güçleri tarafından kontrol altına alınan Ukrayna, pazar günkü referandumda Rusya'ya bağlanmayı seçen Kırım'daki askeri gücünü geri çekiyor. Ukrayna Güvenlik ve Savunma Kurulu dün, Kırım'daki 25 bin askeri personelle ailelerini "anavatana" çağırdı. Askerler eşyalarını toplayıp üsleri boşalttı. Kurul, öte yandan Rusya'ya vize uygulama ve ülkede Batı'nın silahlı kuvvetleriyle ortak askeri tatbikat yapılması kararı aldı. Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma ise, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in salı gün imzaladığı Kırım'ın Rusya'ya bağlanma anlaşmasına onay verdi. Tatarlar ise, topraklarının bir kısmını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. Kırım Başbakan Yardımcısı Rustam Temirgaliyev, Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra "yasadışı olarak ele geçirilen" bazı bölgelerin yasal hale getirilmesi için, Tatarların yaşadığı bölgenin bir kısmını boşaltması gerekeceğini söyledi. Temirgaliyev, Kırım Tatarlarının yeni hükümette önemli pozisyonlara getirileceği sözünü de verdi. Almanya Başbakanı Angela Merkel ise AB'nin, Rusya'ya karşı yaptırımları genişleteceğini açıkladı. ABD Başkanı Barack Obama da, yaptırım listesindeki üst düzey Rus yetkili sayısını artırma kararı aldıklarını, Rus yönetimine kaynak sağlayan bazı kurumlarla Rus ekonomisi için "kilit sektörlere" yönelik yeni yaptırımlar getirdiklerini açıkladı. Obama'nın açıklamasına Moskova'dan cevap gecikmedi. Rusya, ABD Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Caroline Atkinson'ın aralarında bulunduğu 9 ABD'li yetkiliye yaptırım uygulama kararı aldı.

"GAZZE DE RUSYA'YA KATILMAK İSTİYOR"
Moldova, Belarus ve Kırım'ı cumhuriyet olarak tanıyan ilk ülke olan Kazakistan'ın ardından, şimdi de Gazze'nin Rusya'ya katılmak istediği iddia edildi. Rusça da yayın yapan Filistin Enformasyon Merkezi'nden alıntı yapan Voice of Russia, Filistinlilerle evli 50 bin kadar Rus kadının olduğunu belirterek bir grup Gazzeli'nin Rusya'ya bağlanmak için kampanya başlattığını ileri sürdü. Rus resmi radyo istasyonuna göre Filistinli erkekler, "Moskova vatandaşlarını heryerde koruyacağını söylüyor. Eğer Gazze Rusya'ya katılırsa sınırlarımız iyi korunur" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ukrayna askerini çekti yaptırım savaşı başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN