Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kayıp uçak için yeni delil ve senaryolar...

239 kişiyle "sır" olan uçağa ait olduğu iddia edilen biri 24, diğeri ise 5 metre boyundaki iki cisim yapılan tüm arama çalışmalarına rağmen bulunamadı. Yeni senaryolara göre;

Giriş Tarihi: 22.3.2014
1. Korsanlar ile pilotlar arasında anlaşmazlık yaşandı. Uçak rotadan çıktı. Yakında Boeing 777'nin inebileceği alan olmadığı için okyanusa çakıldı.

2. Pilot kabininde yangın çıktı. Pilotlar dumandan zehirlenip bayıldı. "Hayalet uçağın" talihsiz yolcuları çaresizlik içinde saatlerce düşmeyi bekledi.

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'dan, Çin'in başkenti Pekin'e doğru hareket eden, fakat havalandıktan yaklaşık 40 dakika sonra dünyayla iletişimini keserek kayıplara karışan yolcu uçağını arama çalışmaları devam ediyor. Avustralya'nın perşembe günü uydu görüntülerini yayımladığı ve uçağa ait olduğu sanılan parçalar da bölgeye sevk edilen araştırma ekiplerinin çabalarına rağmen bulunamadı. 239 kişinin "sır" olduğu olay, "Sivil havacılık tarihinin en esrarengiz vakalarından biri" diye nitelendiriliriyor. Avustralya Başbakanı Tonny Abbott, Avustralya'nın güney batısında, Hint Okyanusu'nun Antarktika'ya yakın bir bölgesinde, biri 24 metre, öteki 5 metre boyunda iki cisme rastlandığını duyurmuş, "muhtemel enkaz parçaları" olabileceğini öne sürmüştü. Bu cisimlerden 24 metre boyunda olanın, kayıp uçağın kanadı olabileceğine dair görüş sosyal medya ve yazılı basında ses getirdi. Boeing 777 tipi uçağın kanatlarının 30 metre boyunda olduğu biliniyor. Ancak sözü edilen parçalar bölgeye sevk edilen araştırma ekiplerinin çabalarına rağmen bulunamadı. Bunun üzerine Çin ve Japonya, arama çemberine en yakın şehir olan Perth'e ikişer arama uçağı yollayacağını açıkladı. Perth şehrinden 5 hava taşıtı arama bölgesiyle kıyı arasında mekik dokuyor, Çin en az 7 gemisini yollarken 4 buz kırıcısını hazırda bekletiyor, ABD'nin Poseidon hava aracı da sonar tarama yapmak için sevk edildi.

MASKE VAR, ZAYIF İHTİMAL

Uzmanlar, Avustralya'nın uydudan görüntülediği cisimler uçağa ait olsa bile, bu dellilerin uçağın başına neler geldiğini açıklamayacağını söylüyor. Bu durumda devreye tecrübeli pilotların tahminleri ve uzman görüşleri giriyor. Uçuş eğitmeni, gazeteci Bernard Chabbert, Fransız Europe1 kanalına verdiği röportajda, uçağın Antarktika yakınlarına nasıl gelebileceğine dair görüşlerini aktardı. Chabbert'e göre uçağı kaçırmak isteyen hava korsanlarıyla pilot arasında çıkan anlaşmazlık yüzünden uçak rotasından çıkmış olabilir. Chabbert "Dünyanın o bölgesinde bir Boeing 777'nin inebileceği hiçbir pist bulunmuyor. Yakıtı biten uçak okyanusa çakılmış olabilir" dedi. Bir diğer senaryoya göreyse uçağın kabin basıncı düşmüş, baygınlık geçiren pilotlar uçağın kontrolünü kaybetmiş olabilir. Chabbert, uçakta oksijen maskeleri bulunduğu için bu ihtimalin zayıf olduğunu da dile getiriyor. Kokpitte yangın çıkmış olması da gündeme gelen senaryolardan biri. Fakat uçağın yerle iletişimini kestikten sonra 6-7 saat daha uçuşa devam ettiği biliniyor. Uzmanlar kokpiti yanan bir uçağın bu kadar uzun süre uçmasının da pek mümkün olmadığını söylüyor.

'PİLOTLAR SERSEMLEDİ'

Kabin basıncından sersemleyen ya da dumandan zehirlenen pilotların baygınlık geçirdiği de senaryolar arasında... Uçağın adeta bir "hayalet uçak" gibi Antarktika'ya doğru saatlerce uçtuğu söyleniyor. Uzmanlara göre 11 Eylül saldırıları sonrası kokpit kapıları aşırı sıkı güvenlik önlemleriyle donatıldı. Dolayısıyla pilotların dumandan zehirlenmesi halinde yolcuların kokpite müdahale etme şansı yok. Bu senaryoya göre "hayalet uçağın" yolcuları, saatler süren bir çaresizlikle uçağın düşmesini bekledi.

DÜNYANIN EN ZORLU ARAMA ÇALIŞMALARI
Arama çalışmaları Avustralya'nın 2 bin 500 kilometre güney batısında devam ediyor, uzmanlar iklim şartlarının ekipleri son derece zorladığını bildiriyor. Sidney Üniversitesi'nden okyanus bilimci Erik Van Sebille bölgede sert rüzgârların ve kuvvetli dalgaların etkili olduğunu bildirdi ve arama çalışmalarının yürütüldüğü yer için "Antarktika etkisinin başladığını hissettiren bir yer" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayıp uçak için yeni delil ve senaryolar...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN