Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kırım Rusya'ya Ukrayna Avrupa'ya

Giriş Tarihi: 22.3.2014

Ukrayna'dan ayrılmayı seçen Kırım, dün Putin'in imzasıyla resmen Rusya toprağı oldu. Aynı saatlerde Ukrayna Başbakanı Yatsenyuk ise Brüksel'de AB ile ortaklık anlaşmasına imza attı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in dün Moskova'da attığı imzayla Kırım, Ukrayna ile yollarını ayırırken, Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk'un aynı saatlerde Brüksel'de AB Ortaklık Anlaşması'nı imzalamasıyla Avrupa'nın sınırları yeniden çizildi. Putin, pazar günü Rusya'ya bağlanmayı seçen Kırım'ı ülkesinin 84'üncü, Sivastopol'ü ise 85'inci bölgesi yapan anlaşmaya imza attı. Böylece Kırım ve Sivastopol, resmen Rusya'ya bağlanmış oldu. Yürürlüğe giren yasaya göre, Kırım'ın Rusya'ya tam olarak entegre edilmesi için 1 Ocak 2015 tarihine kadar geçiş süreci işletilecek. Bu süreçte, genel ve yerel yönetim organlarının şekillendirilmesinin yanı sıra ekonomik, sosyal, askeri ve kanuni yapılanmalar tamamlanacak. Ukrayna'da geçen ay AB yanlılarının başkent Kiev'de ayaklanmasına neden olan eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in imzalamadığı anlaşmanın dünkü imza töreniyse bir şova dönüştü. 28 üyeli bloğun Fransa, Almanya, İngiltere gibi başlıca ülkelerinin de katıldığı törende anlaşmaya önce Yatsenyuk ve AB Konsey Başkanı Herman Van Rompuy imza attı.

BAN Kİ-MOON UYARDI
Dün anlaşmanın siyasi kısmının imzalandığı belirtilirken, ticari kısmının Ukrayna'da mayısta düzenlenecek genel seçimlerden sonra imzalanacağı açıklandı. Kiev üzerinden gelişen "EuroMeydan" gösterileri başarıya ulaşırken, Ukrayna Kırım'a sıçrayan krizden önemli bir toprak parçasını kaybederek çıkmış oldu. Perşembe günü Moskova, dün de Kiev'de görüşmelerde bulunan BM Genel Sekreteri Ban ki-moon ise her iki ülkeyi diyaloğa davet ederek, "Aksi halde bölgede kontrol edilemez durumların oluşması riski var" uyarısını yaptı.

1954'TE KAYBETTİĞİ KIRIM'I GERİ ALDI
Rusya, 1954'te Ukrayna'ya devrettiği Kırım'ı dün Kremlin Sarayı'nda Putin'in attığı imzayla yeniden topraklarına katarken, Ukrayna Başbakanı Yatsenyuk'un AB ile ortaklık anlaşmasına attığı imza, AB ile Rusya arasındaki sınırı yeniden çizdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırım Rusya'ya Ukrayna Avrupa'ya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN