İşte darbecilerin hukuku 529 İhvan'a idam cezası

Giriş Tarihi: 25.3.2014

Mısır yargısı, 529 Müslüman Kardeşler üyesine idam cezası verdi. 20 dakika süren duruşma "Ülke tarihinin tek seferde en çok idam cezası verilen davası" oldu. Uluslararası camia ise suskunluğunu koruyor

Mısır'daki Minye Ceza Mahkemesi, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) üyelerine idam cezası yağdırdı. 20 dakika süren duruşmada hâkim "şiddete teşvik ve karakollara saldırı" suçlamasıyla yargılanan 529 kişiye idam cezası verdi ve dava dosyasını onay için Mısır Müftüsü'ne sevketti. Temyiz yolunun açık olduğu karar, "Mısır tarihinin tek seferde en çok idam hükmü verilen kararı" oldu. Hukukçular "adaletsiz" olarak nitelendirdikleri hükmün üst mahkemeden dönmesi gerektiğini belirtiyor. 545 kişinin yargılandığı dünkü duruşmada 16 kişiye beraat kararı çıkarken, 397'si gıyabî 529 idam kararı verildi. Toplamda bin 228 kişinin yargılandığı dava 3 Temmuz darbesinin ardından yürütülen en geniş kapsamlı yargılama olma özelliği taşıyor. Aralarında İhvan Genel Mürşidi Muhammed Bedii'nin de bulunduğu geri kalan sanıkların duruşması ise bugün gerçekleşecek. Haklarında idam hükmü verilen ve 397'si kaçak durumunda bulunan 545 kişi için, Adeviye Meydanı'ndaki kanlı müdahalenin ardından "polise saldırdıkları ve şiddeti teşvik ettikleri" gerekçesiyle tutuklama kararı çıkarılmıştı. Uluslararası Af Örgütü, 3 Temmuz darbesinin ardından yaşanan süreçte bin 400 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

DÜNYA SUSKUN

Mısır'ın Memur Sendikası yayımladığı bir bildiriyle kararı kınarken, uluslararası camianın sessiz kalarak darbecilere dolaylı destek verdiğini vurguladı. Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın açıklamasında da "İdam kararları, İhvan'ı yok etmeye yönelik bir operasyon. Amaç devrimin barışçıl yoldan çıkarılması, ancak bu hedeflerine ulaşamayacaklar" denildi. Mısır'da 1981-2000 döneminde 709 kişi idama mahkum edildi. Bu cezaların 248'i uygulandı.

Jet hâkim, tartışmalı kararlarıyla ünlü
Cezayı veren hakim Said Yusuf Sabri'nin, Hüsnü Mübarek rejimine son veren 25 Ocak Devrimi sırasında göstericileri öldürmekle suçlanan tüm sanıklar için beraat kararı verdiği ortaya çıktı. Öte yandan idama çarptırılanların avukatları, daha önce baktığı çeşitli davalarda da hızla verilen ağır mahkumiyet kararlarına imza atan hakim Sabri'nin davadan geri çekilmesi için başvuru yaptıklarını belirtti. Avukatlar, buna oldukça kızan hakim Sabri'nin idam kararlarını da adaletsizce aldığını savundu.

Gazeteciler 87 gündür tutuklu
Mısır'da "yanlış haber yaymak ve terörist gruplara üye olmakla" suçlanan ve 87 gündür tutuklu bulunan El Cezire çalışanları dün üçüncü kez hâkim karşısına çıktı. Gazetecilerin davasının 31 Mart'a ertelendiği açıklandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte darbecilerin hukuku 529 İhvan'a idam cezası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN